Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Akdeniz
  3. Mersin
  4. Mut

Alahan Manastırı, Mut Kalesi, Kervansaray, Mersin, Mut

 

Mut-Karaman karayolu üzerinde, Mut'un 20 km kuzeyinde bir kartal yuvası. M.S 440-442 yıllarında yapılmış olduğu tahmin ediliyor ve nefis bir manzaraya hakim. Yaklaşık bin metre yukarıdan Göksu vadisine bakıyor. Antik çağın anıtsal uslubunu henüz yitirmemiş Erken Bizans mimarisi özellikleri taşıyan büyük boyutlu bir külliye. Batıdaki asıl kilise klasik bir bazilika, hayli harap durumda. Doğudaki sağlam, tarihteki ilk kubbeli kiliselerden. İkisinin ortasındaki yapı ise vaftizhane. Kilise binaları Ayasofya ile ortak mimari özellikler taşıyor.
Kiliselerin süslenmesinde usta taş oymacılığı kendini belli ediyor. Saint Paul, Saint Pierrefigürlerinin yanı sıra, bir çelengi taşıyan altışar kanatlı Cebrail ve Mikail'in simgesi, yaratıkları ezişi, kükreyen aslan, kartal ve öküz sembolleri İncil yazarlarının tasvirleri, üzüm salkımları asma yaprakları ve balık motifleri zengin bir şekilde tasvir edilmiş.

Eski devirde Mut-Ermenek dağları vahşi ve savaşkan bir kavim olan Isauryalılar’ın vatanıymış. Isauryalı kabile reislerinden Zeno 474-491'de Bizans imparatoru olmuş. Bir ara ihtilal sonucu devrilip aylarca bu dağlarda saklanmış. Manastırın kurucusu olarak biliniyor.

 

 

Şehrin içindeki kalenin inşa tarihi bilinmiyor. Bugünkü hali Karamanoğulları devri karakterini gösteriyor. Dikdörtgen şeklindeki kalenin dört burcu ve içinde iç kale diye adlandırılan bir kulesi mevcut.

 


Kentin merkezindeki kare planlı kervansarayın giriş kapısı güneyde olup, yapı Davut Paşa Kışlası olarak da biliniyor. Büyük avlusunu çevreleyen kemerli galerinin gerisinde yan yana yapılmış birer ocaklı ve penceresiz 40 oda sıralanmış. Eskiden kıyı kentleri ve Konya ile ticaret yapan kervanlar burada konaklarmış.

 


Popüler Yerler