Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Marmara
 3. İstanbul

Aya İstefanos Kilisesi (Bulgar Kilise), İstanbul, Balat

Aya İstefanos Kilisesi (Bulgar Kilise), İstanbul, Balat

 “Demir Kilise” adı da verilen yapı Fener Rum Patrikhanesi’nden ayrılan Bulgar azınlık için inşa edilmiştir. İçindeki sütunlar ve asma katlar da dahil olmak üzere tamamıyla demir dökümden yapılmıştır. 1871 yılına tarihlendirilen Neo-Gotik tarzdaki yapı mobil özelliklere sahiptir. Dönemin ünlü mimarlarından Aznavour’un eseri olan kilise önce Viyana’daki fabrikanın bahçesinde tümüyle kurulmuş ve ardından sökülerek Tuna Nehri ve Karadeniz üzerinden bir nehir teknesiyle İstanbul’a taşınmıştır. Şimdiki yerine bir buçuk yıllık bir çalışma sonrasında oturtulan yapı, 1898’de açılmıştır. Yapının taşıyıcı iskeleti çelik profillerden oluşturulmuş, sonra da üzeri sac ve döküm levhalarla kaplanmıştır. Günümüzde halen Ortodoks Bulgar cemaati tarafından kullanılan kilisenin bahçesinde ilk Bulgar patriklerin mezarları da mevcuttur.

Balat.


  Tarih ve Kültür, İstanbul
 • Atatürk Kültür Merkezi (AKM), İstanbul, Taksim

  İstanbul'da Taksim Meydanı'nda kurulu, opera, bale, tiyatro, konser ve kongre amacı ile kullanılan içinde bir sergi salonu ve sinema da bulunan yapıdır.
  15.07.2015
 • Ortaköy Camii, İstanbul

  Ortaköy vapur iskelesinin hemen solunda denize sıfır konumdaki Ortaköy Camii, Nigoğos Balyan’ın eseridir. Abdülmecit ve Abdülaziz Cuma namazını zaman zaman bu camide kılarmış.
  15.07.2015
 • Dikilitaş (Obelisk), İstanbul, Sultanahmet

  İmparator Theodosius tarafından 390’da diktirildiği için onun adıyla anılan Dikilitaş’tır. Aslında Mısır’ın firavun hükümdarlarından III. Tutmosis adına, MÖ 1550'de Karnak'taki Amon-Ra Tapınağının önüne yaptırılan iki dikilitaştan biriydi.
  14.07.2015
 • Alman Çeşmesi, İstanbul

  Çevresi üstü açık sütunlarla donanmış olan ve bir kubbesi bulunan Alman Çeşmesi, At Meydanı’yla Sultanahmet Camii arasında yer alır.
  14.07.2015
 • Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, İstanbul, Harbiye

  1940'lı yıllarda istanbul valisi olan Lütfi Kırdar tarafından “dünya güreş şampiyonası”nda kullanılmak için yaptırılmış bu bina sonradan yenilenerek kongre merkezi ve sergi sarayı haline getirildi.
  14.07.2015
Popüler Yerler