Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Marmara
 3. İstanbul

Aya İstefanos Kilisesi (Bulgar Kilise), İstanbul, Balat

Aya İstefanos Kilisesi (Bulgar Kilise), İstanbul, Balat

 “Demir Kilise” adı da verilen yapı Fener Rum Patrikhanesi’nden ayrılan Bulgar azınlık için inşa edilmiştir. İçindeki sütunlar ve asma katlar da dahil olmak üzere tamamıyla demir dökümden yapılmıştır. 1871 yılına tarihlendirilen Neo-Gotik tarzdaki yapı mobil özelliklere sahiptir. Dönemin ünlü mimarlarından Aznavour’un eseri olan kilise önce Viyana’daki fabrikanın bahçesinde tümüyle kurulmuş ve ardından sökülerek Tuna Nehri ve Karadeniz üzerinden bir nehir teknesiyle İstanbul’a taşınmıştır. Şimdiki yerine bir buçuk yıllık bir çalışma sonrasında oturtulan yapı, 1898’de açılmıştır. Yapının taşıyıcı iskeleti çelik profillerden oluşturulmuş, sonra da üzeri sac ve döküm levhalarla kaplanmıştır. Günümüzde halen Ortodoks Bulgar cemaati tarafından kullanılan kilisenin bahçesinde ilk Bulgar patriklerin mezarları da mevcuttur.

Balat.


  Tarih ve Kültür, İstanbul
 • Beylerbeyi Sarayı, İstanbul

  Yapımı 1865 yılında tamamlanmış olan Beylerbeyi Sarayı, imparatorların ve padişahların konuklarını ağırladıkları bir köşktü.
  14.07.2015
 • Hıdiv Kasrı, İstanbul, Çubuklu

  Hıdiv, Osmanlı'nın Mısır valilerine verdiği ünvandır.
  14.07.2015
 • Eyüp Camii ve Eyüp Sultan Türbesi, İstanbul, Eyüp

  Eyüp Sultan Külliyesi; fetihten sonra İstanbul'da yapılan ve cami, türbe ile imaretten oluşan bir yapı topluluğu özelliğini taşır. 1458 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından türbe ile birlikte yaptırılmıştır.
  15.07.2015
 • Sadberk Hanım Müzesi, İstanbul, Büyükdere

  MÖ 6000 yılına tarihlenen arkeolojik bulgular, Osmanlı ve İslam sanatının nadide örnekleri ve daha fazlası…
  14.07.2015
 • Dolmabahçe Sarayı, İstanbul, Beşiktaş

  Sultan I. Abdülmecit tarafından yaptırılan saray, Avrupa mimari üsluplarının bir karışımı olarak, Garabet Amira Balyan ve oğlu Nigoğos Balyan tarafından 1843-1855 yılları arasında inşa edilmiştir.
  14.07.2015
Popüler Yerler