Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Marmara
 3. İstanbul

Aya Yorgi Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi Kilisesi, İstanbul, Fener

Patriklik ibadethanesi olarak kullanılan Fener’deki Aya Yorgi Kilisesi 12. yüzyıla tarihlendirilmektedir. 1601’e kadar kadınlar manastırı olarak kullanılan bu kilise, Patrikhane’nin buraya taşınmasıyla erkekler manastırına dönüşerek hizmet vermeye başlamıştır. Kilise’nin ana ibadet mekanı 12 sütun üzerine inşa edilmiştir. 12 Havari’yi ifade eden bu 12 sütunun üzerinde havarilerin tasvirleri yer alır. Aya Yorgi’nin içinde tarihi ve dini açıdan çok değerli eşyalar bulunmaktadır. En değerli kutsal emanet, Hz. İsa’nın çarmıha gerilmeden önce bağlanıp kırbaçlandığı sütundur. Ziyaretçilerin parmaklarını koyarak dilek tuttuğu bu sütun Latin yağmasından kurtarılabilmiş eserlerden biridir. Bir diğeri ise Fetih sırasında patrik olan Gennadius’tan kaldığı varsayılan sedef kakmalı patrik koltuğudur. Kilisenin ikonostasionun tahta oymacılığı son derece etkileyicidir. İki ustanın bunun üzerinde kırk yıl çalıştığı rivayet edilir. Sedef işlemeli sehpa, altın yaldızlı ve taşınabilir Meryem Ana Tablosu ve başka değerli ikonalar kilisenin içinde yer almaktadır. Ayrıca içerde üç azizin (Omonia, Teophano ve genç kızların ve terzilerin koruyucusu olan Euphemia’nın) gömütü bulunmaktadır. Patrikhane’nin kütüphanesi de dünyanın en önemli arşivlerinden biri olarak kabul edilmektedir. El yazması eserler, padişah fermanları, minyatür, resim, gravür, fotoğraf gibi görsel dokümanlar bu kütüphanede korunmaktadır. Patrikhane’nin bahçe kapısının yanında “Moğolların Meryemi Kilisesi”nden getirilmiş “Moğol” görünümlü heykel de ilginç eserler arasında yer alır.

Sadrazam Ali Paşa Cad. Fener


  Tarih ve Kültür, İstanbul
 • Haydarpaşa Garı, İstanbul, Kadıköy

  İki Alman mimar ve 1500 İtalyan taş ustasının iki yıllık çalışması sonucu 1908 yılında tamamlanan tarihi gar binası şehrin önemli siluetlerindendir.
  14.07.2015
 • Ortaköy Camii, İstanbul

  Ortaköy vapur iskelesinin hemen solunda denize sıfır konumdaki Ortaköy Camii, Nigoğos Balyan’ın eseridir. Abdülmecit ve Abdülaziz Cuma namazını zaman zaman bu camide kılarmış.
  15.07.2015
 • Bozdoğan Kemeri (Valens Kemeri), İstanbul, Fatih

  İlk haliyle 1000 metre uzunluğunda olan, İmparator Valens (364-378) tarafından yaptırılan bu kemerin bugün 800 metresi ayakta durmaktadır.
  14.07.2015
 • Rumeli Hisarı, İstanbul

  30 bin metrekarelik bir alana yayılan hisar, muhteşem bir Boğaz manzarasına sahiptir.
  14.07.2015
 • Mısır Çarşısı, İstanbul, Eminönü

  Mısır Çarşısı adını Kahire’den gelen malların özellikle de baharatların burada satılmasından dolayı almıştır.
  14.07.2015
Popüler Yerler