Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Marmara
 3. İstanbul

Aya Yorgi Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi Kilisesi, İstanbul, Fener

Patriklik ibadethanesi olarak kullanılan Fener’deki Aya Yorgi Kilisesi 12. yüzyıla tarihlendirilmektedir. 1601’e kadar kadınlar manastırı olarak kullanılan bu kilise, Patrikhane’nin buraya taşınmasıyla erkekler manastırına dönüşerek hizmet vermeye başlamıştır. Kilise’nin ana ibadet mekanı 12 sütun üzerine inşa edilmiştir. 12 Havari’yi ifade eden bu 12 sütunun üzerinde havarilerin tasvirleri yer alır. Aya Yorgi’nin içinde tarihi ve dini açıdan çok değerli eşyalar bulunmaktadır. En değerli kutsal emanet, Hz. İsa’nın çarmıha gerilmeden önce bağlanıp kırbaçlandığı sütundur. Ziyaretçilerin parmaklarını koyarak dilek tuttuğu bu sütun Latin yağmasından kurtarılabilmiş eserlerden biridir. Bir diğeri ise Fetih sırasında patrik olan Gennadius’tan kaldığı varsayılan sedef kakmalı patrik koltuğudur. Kilisenin ikonostasionun tahta oymacılığı son derece etkileyicidir. İki ustanın bunun üzerinde kırk yıl çalıştığı rivayet edilir. Sedef işlemeli sehpa, altın yaldızlı ve taşınabilir Meryem Ana Tablosu ve başka değerli ikonalar kilisenin içinde yer almaktadır. Ayrıca içerde üç azizin (Omonia, Teophano ve genç kızların ve terzilerin koruyucusu olan Euphemia’nın) gömütü bulunmaktadır. Patrikhane’nin kütüphanesi de dünyanın en önemli arşivlerinden biri olarak kabul edilmektedir. El yazması eserler, padişah fermanları, minyatür, resim, gravür, fotoğraf gibi görsel dokümanlar bu kütüphanede korunmaktadır. Patrikhane’nin bahçe kapısının yanında “Moğolların Meryemi Kilisesi”nden getirilmiş “Moğol” görünümlü heykel de ilginç eserler arasında yer alır.

Sadrazam Ali Paşa Cad. Fener


  Tarih ve Kültür, İstanbul
 • Ortaköy Camii, İstanbul

  Ortaköy vapur iskelesinin hemen solunda denize sıfır konumdaki Ortaköy Camii, Nigoğos Balyan’ın eseridir. Abdülmecit ve Abdülaziz Cuma namazını zaman zaman bu camide kılarmış.
  15.07.2015
 • Sadullah Paşa Yalısı, İstanbul, Çengelköy

  Boğazın en eski ve en güzel klasik ahşap yalılardan biridir. Geleneksel Osmanlı yalı mimarisinin önemli örneklerindendir.
  14.07.2015
 • Alman Çeşmesi, İstanbul

  Çevresi üstü açık sütunlarla donanmış olan ve bir kubbesi bulunan Alman Çeşmesi, At Meydanı’yla Sultanahmet Camii arasında yer alır.
  14.07.2015
 • Fener Rum Lisesi (Kırmızı Mektep), İstanbul, Fener

  Sahil yolundan bakıldığında göze çarpan devasa yapı olan Fener Rum Lisesi 1881 yılında, mimar Dimaolis tarafından yapılmıştır.
  15.07.2015
 • Çemberlitaş, İstanbul

  Asıl adı“Konstantin Sütunu” olan Çemberlitaş, M.S. 330’da İstanbul’un, Doğu Roma İmparatorluğu’nun başkenti ilan edilmesi üzerine, İmparator Konstantin onuruna yaptırılmıştır
  14.07.2015
Popüler Yerler