Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Marmara
 3. Balıkesir
 4. Ayvalık

AYVALIK’IN KİLİSELERİ

AYVALIK’IN KİLİSELERİ

Bir zamanlar Ayvalık’ta, Cunda’dakilerin haricinde, ondan fazla kilisenin bulunduğu biliniyor. Bunların bir kısmı günümüze ulaşamazken bir kısmı da camiye dönüştürüldüğü üzere varlığını koruyor.

Örneğin Agios Yannis Kilisesi, Cumhuriyet’in ilanından sonra camiye çevrilmiş ve Saatli Cami olmuş. Gazi İlkokulu avlusundaki Hayrettin Paşa Camisi’ne dönüştürülen Kato Panaya ise aslen öksüzler için yaptırılmış. Biberli Cami, Agios Nikolaos Kilisesi; Çınarlı Cami ise Agios Yorgios Kilisesi imiş bir zamanlar. Aynı zamanda Cunda’nın tek ayazması olan stadyum yolu üzerindeki Feneromeni Kilisesi ise muhtemelen Ayvalık kiliselerinin en şanssızı. Sözkonusu kilise, günümüzde zeytinyağı fabrikasına dönüştürülmüş durumda.

Panaya Kilisesi’nin duvar kalıntılarını Bakkal Sokağı’nın başında; Agios Yannis Kilisesi’nin dört duvarını ise girişte, soldaki “Aşıklar Tepesi” nin üzerinde görebilirsiniz. Ayrıca, Cunda Adası’nda sekiz manastır bulunduğu biliniyor.

 

GÜVERCİN ADASI- AGİOS YORGİS MANASTIRI

Pateriça (Patricia/Patrice) Körfezi’nde bulunan Güvercin Adası ve üzerindeki Ortaçağ yapısı Agios Yorgios Manastırı, o dönemden günümüze ulaşabilmiş önemli bir yapı olduğu üzere büyük ilgi görüyor.

 

CUNDA ADASI- AYIŞIĞI (AYİOS DİMİTRİOS TA SELİNA) MANASTIRI

Cunda Adası’nın kuzey uzantısı konumundaki Pateriça (Patricia/Patrice) Körfezi’nde bulunan Ayışığı Manastırı’nın özgün adı: “Ayios Dimitrios Ta Selina”. Özgün yapısı büyük ölçüde korunmuş olan manastırın konumu ve çevresi büyüleyici bir güzelliğe sahip.

 

MADEN ADASI- PORDOSELENE KULESİ

Pordoselene uygarlığının yerleşim merkezi olduğu söylenen kule, Maden Adası’nın tepesinde yer alıyor.

 

LEKA (KORUYAN MERYEM) MANASTIRI

Leka (Koruyan Meryem) Manastırı, Dalyan Boğazı’ndan körfeze girmek üzereyken sol yakada kalan zeytin ağaçlarının arasından görülebilebiliyor. Adanın önemli tarihi eserlerinden biri olan Leka Manastırı, karakteristiklerini büyük ölçüde koruyabilmiş durumda. Bu durum, Ayvalıklılarca, manastırın inşasında çalışan keşişlerle ilişkilendirilmekte.

 

CUNDA ADASI- TAKSİYARHİS KİLİSESİ

Taksiyarhis Kilisesi, Cunda Adası’ndaki kiliselerin en büyüğü. Hıristiyanlarla Müslümanlar’ın bir arada yaşadığı adanın en eski mahallesinde bulunan yapı, zamana meydan okumayı sürdürüyor. Bir zamanlar adada çok sayıda kilise ve manastır varmış; ancak, ne yazık ki bunların çoğu günümüze kadar ulaşamamış. 1873 yılına tarihlenen Taksiyarhis, Cunda’nın metropol kilisesi. İşlemeli sarımsak taşlarıyla dikkat çeken kilise, aşağı çeşme sırasında yer almakta. Bizans stilindeki yapının Cunda’nın geleneksel sokak dokusuyla ve neo-klasik evleriyle büyük bir uyum sergilediği görülüyor.

Taksiyarhis Kilisesi, yapısal özellikleri, iç mekanlarda sıkça rastlanan mermer işçiliği, dinsel temaları konu edinen tavan süslemeleri, İsa’nın yaşamından kesitler sunan ikonaları ve balık derisi üzerine yapılmış eşsiz azize portreleri ile kesinlikle adanın en önemli tarihi eseri. Ziyarete kapatılan kilisenin devasa çanı Berlin’deki Bergama Müzesi’nde sergilenmekte.

Çok zaman önce terkedilen yapı, çatlayan sütunlarına, solan ya da kazınmış olan fresklerine ve dökülen sıvalarına rağmen ayakta durmaya kararlı görünüyor.

 

 

TAŞ EVLER
Ayvalık’ın karakteristiklerinden biri de çarpıcı renklere boyanmış eski Rum evleri... Çarşının iç taraflarına doğru ilerledikçe kapıları, alınlıkları, pencereleri, söveleri ve kapı tokmaklarıyla taş ve ahşap işçiliğinin en güzel örnekleriyle karşılaşmak mümkün. Özgünlüğünü koruyarak günümüze ulaşabilmeyi başarmış pek çok ev, çevre illerden gelen yazlıkçılar tarafından satın alınıp onarılmaya çalışılıyor.

 


  Tarih ve Kültür, Ayvalık
 • TARİHÇE

  Kentin ilk yerleşim merkezleri Adalar...
  08.07.2015
Popüler Yerler