Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Ege
  3. Aydın
  4. Didim

Bafa Gölü

Göl, nesli tehlike altında bulunan birçok kuş türüne üreme ve kışlama ortamı yaratıyor.

Bafa Gölü, Milas ilçesi sınırları içerisinde, Söke Ovası’nda yer alıyor. Bafa Gölü’ne Milas-Söke karayolu üzerinde yer alan Çamiçi ilçesinden geçilerek 10 kilometrelik bir yolla ulaşılıyor. Çevre gezilerine meraklı olanlar, engebeli arazide tepelere tırmanmak için yaz aylarında sabahın erken, akşamın ise serin saatlerini seçmeliler. Bafa Gölü sakinleri turistlere antik kent turu rehberlik hizmeti veriyor.

Bu bölgenin Türkiye’nin en zengin arkeolojik alanlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Söke Ovası, 2000 yıl önce denizmiş ve bölgenin büyük bir körfez varmış. Büyük Menderes Irmağı’nın getirdiği alüvyonlar doldurunca, körfez ova oluvermiş. Bugünkü Bafa Gölü, denizden bir parça olarak arada kalmış.

Gölün çevresi zeytinlik ve çam ormanlarıyla kaplı. 1994 yılında büyük bir bölümü doğal park olarak ayrılan göl, Didim ve Pamukkale’ye gelen turistlerin uğrak yeri.

Gölün üzerinde üç küçük ada var. Adalarda eski dönemlerden kalma manastır ve kiliseler bulunuyor. İçlerinden en eskisi “Yediler Manastırı”. Tarihi kalıntıların yanı sıra, balıkçıl kuşları, pelikanlar, karabataklar ve ördekler de yörenin güzelliğine güzellik katıyor. Etrafı zeytin ağaçlarıyla çevrili gölün doğal zenginliklerini  kuşlar tamamlıyor. Sahilde yolcu bekleyen dolmuş teknelerle ada turu yapmak mümkün. Bu keyifli tur sırasında yüzme molası da veriliyor. Ama en keyifli anlar, güneş battıktan sonra gökyüzüne vuran kızıllığın gölün rengini değiştirdiği saatler.

Bafa Gölü’nde kefal, levrek ve yılan balığı tutuluyor. Eskiden çok sazan tutulurmuş, fakat gölün suyu tuzlandığı için artık sazan kalmamış. Göl kıyısında lokantalar var. Kıyıdaki lokantalarda da bütün yemekler zeytinyağı ile yapılıyor. Mesela omlet bile zeytinyağıyla pişiyor. En ünlüsü ilkel bir zeytinyağı imalathanesinin yanındaki Çeri’nin Yeri. İstisnasız bütün yemekler zeytinyağlı. Yılanbalığı, kefal, levrek bulunuyor. Deniz balıkları Bodrum’dan geliyor. Bafa Gölü’nde konaklamayı düşünürseniz, göl manzaralı pansiyonların sayısı da oldukça fazla. Ayrıca kamp yapmaya da elverişli bir bölge burası.

 

Doğanbey

Metruk bir Rum köyü iken şehirli aydınlar tarafından keşfedilen köy, Türkiye’nin kırsal kesiminde gerçekleştirilen en önemli restorasyon projesine sahne oldu.

Asıl adı “Domatia” olan köyde, eski Rum evleri aslına uygun olarak restore edildi. Köyde lokanta ve dükkan yok. Karina’daki Sahil Restoran (8 km.), deniz kenarında mütevazı bir aile işletmesi. Burada oldukça uygun bir fiyata balık yiyebilirsiniz.

 

Eski Güllübahçe

Eski Güllübahçe köyü, Priene’ye 1 km. uzaklıkta, dağın yamacında yer alıyor. Köy doğal güzelliğiyle göreni hemen etkisi altına alıyor. Ege’nin en güzel köylerinden biri. 1950’lerde terkedilen köyde bir de kilise bulunuyor.

 

Büyük Menderes Dalyanları

Büyük Menderes’in alüvyonları her yıl denizi  6-7 metre dolduruyor. Priene Limanı 2 bin yıl önce, Milet ise 800 yıl önce Menderes’e yenik düşmüş. Milet’in önündeki ağaçlı tepe bir zamanların ünlü Lade Adası.Yani tarihte bilinen ilk deniz muharebesinin yapıldığı yer.

Ovanın sonu kilometrelerce sığlık. Dolgu yol, sazlıkların arasından denizin içlerine kadar gidiyor. Sazlıkta ilginç kuş türlerine rastlayabilirsiniz. Kışın gökyüzünü pembe flamingo sürüleri kaplıyor. Dinar dağlarından doğan Çivril yakınında Işıklı Baraj Gölü’nü geçtikten sonra, Çal ilçe sınırlarını aşarak Güney’in Adıgüzeller köyü yakınlarında Banaz ve Hamam Çayları ile birleşen ancak yeteri kadar sulama amaçlı kullanılamayan Büyük Menderes Nehri, burada derin vadilerden akıyor. Menderes Vadisi, özel bir kuş cenneti sayılıyor. Gündüz ve gece öten kuşların yanı sıra, yaban ördekleri, kerkenez, hatta Kartalkaya’da kartal, atmaca ve şahin bile görülebiliyor. Bölgede step ağırlıklı Akdeniz bitki örtüsü hakim. Yörede yaz-kış yaprağını dökmeyen iğne yapraklı ağaçlar, çalı, ardıç, zeytin ve kızılağaca rastlanıyor. 


Popüler Yerler