Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Akdeniz
  3. Hatay

Bakras Kalesi, Antakya

Kızıldağ etekleri Bakras köyü yakınındaki kale, Antakya’ya girerken karşınıza ilk çıkan yapı oluyor. Kartal yuvasını andıran bulunduğu konik ve sarp tepe ile bütünleşen Bakras Kalesi, 2000 yıllık tarihi boyunca birçok defa el değiştirmiş. Son olarak Osmanlı döneminde onarılarak tüm görkemi ile günümüze ulaşabilmiş, görmeye değer güzellikler sergileyen bir yapı.

 

ULU CAMİ (SULTAN SELİM CAMİİ)

Şehirde en eski yapı olarak bilinen Ulu Cami, 16. yüzyılda yapılmış. İslamiyet'in ilk dönemlerinin mimarisini yansıtıyor. 1987 yılında yıkılarak, aynı tarzda yeniden inşa edildi.

 

HABİB-ÜN NECCAR CAMİİ

Habib-ün Neccar Camii, şehirde yapılan ilk cami olarak biliniyor. Baybars zamanında eski bir Roma tapınağının yerine yapılan cami, 9. yüzyılda depremden zarar gördüğü için 17. yüzyılda Osmanlı döneminde yeniden yapılmış, fakat minare eski şeklini korumuş. Osmanlı mimarisini yansıtan yapının altında halkın ziyaret ettiği 3 adet mezar bulunuyor. Bu yer Kur'an'da Habib-ün Neccar ile ilgili olayın geçtiği yer olması bakımından kutsal sayılıyor.

 

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN CAMİİ (BELEN CAMİİ)

1553 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Belen'de yaptırılmış. Cami, kervansarayın batısında tek kubbeli kübik bir yapı.

 

SOKULLU MEHMET PAŞA KÜLLİYESİ

Kervansaray başta olmak üzere çarşı, hamam, cami, medrese ve kalesi ile her biri ihtişamlı yapılardan oluşan bir külliye. Kervansarayın kapısının üzerindeki kitabede Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın veziri Sokullu Mehmet Paşa tarafından "Fani dünyada kalıcı bir eser olması için" 1574 de yapıldığı yazılı. Cami avlusu, medrese olarak düzenlenmiş.

 

ST. PİERRE KİLİSESİ 

Antakya-Reyhanlı yolu üzerinde, Habib-ün Neccar Dağı eteklerinde yer alıyor. Doğal bir mağara iken eklemelerle kiliseye dönüştürülen St. Pierre'nin, dünyanın ilk kilisesi olduğuna inanılır. Ayrıca tarihte ilk defa bu kilisede Hz. İsa'nın dinini tanıyanlar "Hristiyan" adını almış. Bu sebeple birçok turistin ilgisini çekiyor.
Kilise, Hz. İsa'nın 12 havarisinden biri olan St. Pierre'nin Hz. İsa'nın ölümünden sonra Hristiyanlığı yaymaya çalıştığı yer olarak da önemli bir dini merkez. 1963 yılında Papa VI. Paul tarafından hac yeri olarak ilan edilmiş. Her sene 29 Haziran günü burada tören düzenleniyor. Kilisenin zemininde mozaik kalıntılar, duvarlarda ise freskler bulunuyor.

 

 

CEHENNEM KAYIKÇISI

Antakya’da St. Pierre Kilisesi’nin hemen yanındaki kaya kabartması, bir iddiaya göre cehennem kayıkçısı Kharon’a ait ve Antiokhos zamanında kenti kasıp kavuran veba salgınından koruyacağı inancıyla yapılmış.

 

 

TİTUS TÜNELİ
MÖ 300'lerde mimar imparator Vespasianus zamanında kenti tehdit eden sel sularını önlemek amacıyla 1000 kişilik esir ordusu tarafından 10 yıl boyunca delinerek açılmış. Titus zamanında tamamlanan yüksekliği 7 m, genişliği 6 m, uzunluğu 1380 metrelik tünelin 130 metresinin üstü kapalı. Bu bölümü gözlerinizi karanlığa iyice alıştırdıktan sonra, kanal boyunca duvara dokunarak yürüyüp, ıslak ve kaygan zemin üzerinden diğer aydınlık girişe geçebilirsiniz. Titus tünelinin yolu üzerindeki kemerli köprünün yanında bulunan bahçe içine saparak dar patikadan ilerleyip, veba nedeniyle tarihte 300-400 kişinin öldüğü ve toplu kaya mezarlarının yer aldığı Beşikli Kilise'yi de görebilirsiniz. Titüs Tüneli boyutları ve işlevselliği ile bugün bile hayranlık uyandıran bir yapı.

 

SU KANALLARI

Seleukos Döneminde, Harbiye (Defne) çağlayanlarından Antakya'ya su getirmek için yapılan 10 km uzunluğundaki kanalların ve köprülerin kalıntılarını günümüzde de görmek mümkün. Antakya içinde kalan tek bölümü Memekli Köprü olarak anılıyor.


 

 

 


    Tarih ve Kültür, Hatay
  • Antakya Mozaik Müzesi

    Antakya’da yaşayan zenginlik ve ihtişam dönemini simgeleyen en güzel eserler, eşi bulunmaz Antakya mozaikleri.
    15.07.2015
Popüler Yerler