Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. İç Anadolu
  3. Konya
  4. Çumra

ÇATALHÖYÜK

 

Konya’nın Çumra ilçesi sınırları içinde yer alan Çatalhöyük, 9 bin yıllık tarihiyle bilinen en eski neolitik yerleşim merkezlerinden biri. İnsanlık tarihine ışık tutan bölgede, ilk ev mimarisi ve ilk kutsal yapılara ait özgün kalıntılar bulunuyor. 1958 yılında J. Mellaart tarafından keşfedilen şehrin kazı çalışmalarına 1961 yılında başlandı. Bölge hiç kuşkusuz dünyanın en önemli ve değerli yerleşimlerinden biri ve bu nedenle her yıl çok sayıda turist tarafından ziyaret ediliyor. 

 

NASIL GİDİLİR?

Konya’nın 60 km. güneydoğusunda, Çumra ilçesine 12 km. mesafede bulunan Çatalhöyük’e toplu taşıma araçları ile ulaşım sadece Çumra’ya kadar olanaklı. Bu nedenle özel aracıyla gitmeyenler, taksiyle ulaşabilir.

Otogar Tel: (0332) 461 20 31

 

GÖRÜLECEK YERLER

 

Neolitik Ev

İnsanlık tarihi için bir dönüm noktası niteliğindeki bölgeye girişte ziyaretçileri “Neolitik Ev” karşılıyor. Çatalhöyük’te bundan 9 bin yıl önce bir evin nasıl olduğunu, insanların nasıl yaşadığını canlandırmaya yönelik bir yapı olan evin içinde bu amaçla bazı deneyler de yapılıyor.

 

 

Ören Alanı

Dünyanın en önemli arkeolojik alanlarından biri olan bölgede, samanla karıştırılıp, güneşte kurutulmuş tuğlalardan yapılan Çatalhöyük evlerini görmek heyecan verici bir deneyime dönüşüyor. Yerleşim alanında "Güneybatı Bölgesi",  "Güney bölgesi" ve "Kuzey bölgesi" şeklinde üç bölüm bulunuyor. Hala kazı çalışmaları devam eden bu üç bölgede yer alan evler ve özellikleri bir rehber tarafından anlatılıyor. Kazı çalışmaları sonucunda bulunan kabartmalar, ana tanrıça heykelcikleri ve siyah cam benzerindeki volkanik kayadan yapılmış objeler bugün Konya Arkeloji Müzesi ve Ankara'daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergileniyor.

Ören alanı her gün 08.00- 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Tel: (0332) 452 56 21

 

Ziyaretçi Merkezi

Neolitik Ev’in hemen arkasında bulunan Ziyaretçi Merkezi’nde kazı ile ilgili ayrıntılı bilgi almak, çıkarılan arkeolojik buluntulardan bazılarını görebilmek mümkün. 1997’de inşa edilmiş merkezde ayrıca Çatalhöyük’ü anlatan bir rehber film de izlenebiliyor.

 

 


Popüler Yerler