Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Doğu Anadolu
  3. Van
  4. Gürpınar

Çavuştepe Kalesi

Van’ın 26 kilometre güneydoğusundaki Çavuştepe Kalesi´ni Urartu Kralı 2. Sarduri kurmuş. Yukarı Kale ve Aşağı Kale olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Yukarı Kalede Haldi Tapınağı, Aşağı Kalede depo binaları, saray, Mahzenler ve Urartu Tanrısı İrmusi´nin tapınağı bulunuyor.

 

Çavuştepe Kalesi, Van'a bağlı Gürpınar ilçesinde kendi adıyla aynı ismi taşıyan Çavuştepe Köyünde bulunmaktadır. Çavuştepe Köyü'nün asıl adı yani ' Tanrıların yaratıldığı şehir' anlamına gelen Ermenice 'Haika-Şen' 'dir. 

Bol Dağı'nın batısında yer alan kale; Urartu Kralı 2. Sarduri'nin isteği üzerine M.Ö. 700'lü yıllarda inşaa edilmiştir ve aşağı ve yukarı kalelerden oluşmaktadır. 1961 yılında başlatılan akeolojik kazılar sonuçunda ortaya çıkarılmıştır. İki kale arasındaki mesafe yaklaşık 30 metredir. İçerisinde; depo, ahır, saray binaları, bir adet açık hava tapınağı ve Haldi tapınağının yanı sıra bir adet sarnıç bulunmaktadır. Kalenin etrafını blok taşlardan oluşan 800 metrelik bir sur çevlemektedir.

Çavuştepe Kale'sine nasıl gidilir ?

Van Merkez'den D975 karayolunu kullanarak , Hakkari yönünde ilerleyerek, yaklaşık 30 dakikalık bir araba yolculuğu ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

 


Popüler Yerler