Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Akdeniz
  3. Mersin
  4. Aydıncık

Dört Ayaklı Anıt Mezar, Tokmar Kalesi, Yalan Dünya Mağarası, Mersin, Aydıncık

 

Kilikya'da, Celenderis'te Dört Ayak olarak anılan, MS 2. veya 3. yüzyıla tarihlenen anıt mezarı piramidal çatı ile hem Öterkale ve hem Uzuncaburç mezarlarının geleneğini devam ettirir. Tüm bu örnekler Uzuncaburç ve paraleli Helenistik çağ piramidal çatılı kule mezar geleneğinin Roma devrindeki uzantılarıdır. Dört Ayaklı Anıt Mezar iyi korunmuş durumda. Roma devri özelliği gösteren yapı iki katlı.

 

Aydıncık-Silifke arasında karşınıza çıkacak yön levhalarından biri de Tokmar Kalesi’ne ait olacak. (Silifke’den 30 km) Karayolundan 5 km uzaklıktaki kale, yöreye hakim bir uçurumun kenarına yapılmış. Burçları ve duvar kalıntıları büyük ölçüde ayakta.

 

Anamur-Silifke yolunda Aydıncık’tan sonra Gülnar yol ayrımından itibaren 13 km, Sele Mahallesinden yaklaşık 1 km mesafede bulunuyor. Kısmen yatay, kısmen dikey tipinde bir mağara. Mağaranın içinde sarkıt, dikit ve kolonlar var. Bol miktarda mağara incileri de gözlemleniyor. Giriş kısmındaki büyük salonda dağınık biçimde seramik parçaları bulunmuş. Mağarada karstik kalkerlerde açılmış iki giriş ağzı var. Giriş ağızları arasında mesafe yaklaşık 100 m. kadar.Giriş ağızlarından biri kubbe şeklindeki bir örtünün üzerinde 8x6 m. ebadında büyükçe pencere gibi bir açıklık olup, içeriye 17 m.lik iniş ancak özel merdivenle yapılabiliyor.
İniş kalınlığı 30 m. kadar olan ebuli üzerinden yapılıyor. Buradaki büyük salon 92 m. uzunluğunda 67 m. genişliğinde. 10 m. yükseldikten sonra küçük bir salona giriliyor. Bu salon 30 m. derinliğindeki kuyunun dibine kadar ulaşıyor.


Popüler Yerler