Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Akdeniz
 3. Antalya
 4. Kemer

Ejderhanın sönmeyen ateşi: Chimera Efsanesi

Ejderhanın sönmeyen ateşi: Chimera Efsanesi

 

 

Çıralı'dan 2 kilometre kuzeye gittikten sonra karşınıza "U" harfini andıran küçük bir dağ gelecek. Çıralı'nın son evleri bittiğinde iki tekerlek izinin olduğu patikayı takip etmeniz gerekiyor.Yolun bittiği yerde çam ormanları başlamakta. Buradan itibaren küçük kırmızı noktalarla işaretlenmiş patikayı takip ederek yarım saatlik bir yürüyüş sonunda denizden 250-300 metre kadar yükseklikte kayaların kendinden yandığını göreceksiniz. Anadolu mitolojisinde oldukça geniş yere sahip ateşler topluluğunun 3500 yıldır yanmakta olduğu belirtilmekte.Tahtalı Dağı’ndaki bu yerde yaz-kış yanan ateşin, bir ejderin ağzından çıktığı dilden dile dolaşsa da, asıl sebebi yanıcı bir gaz.

Yeraltından sızan gazın tutuşturduğu Yanartaş’ın oluşumuna dair birçok efsane anlatılıyor. Argos Kralı'nın oğlu olan Bellerophontes bir av partisi esnasında erkek kardeşini kazayla öldürdüğü için babası tarafından kovulmuştur. Ege Denizi'ni geçerek Anadolu'ya gelen Bellerophontes kendisine yeni bir yaşam kurar. Yöre krallarından birinin yanında hizmetkar olarak çalışmaya başlamıştır. Çeşitli kaynaklar yakışıklı bir genç olduğunu belirtir. Bu nedenle olsa gerek kralın karısı, Argos'un bu eski veliahtına aşık olur. Duygularını delikanlıya açıkça belli etmeyi de ihmal etmez. Ancak Bellerophontes yanında çalıştığı kralın karısıyla bu tür ilişkiye girmeyecek kadar onurludur, kraliçeyi reddeder. Kraliçe ise çok sinirlenmiştir. Krala giderek Bellerophontes'in kendisine zorla sahip olmak istediğini, elinden zor kurtulduğunu söyler. Kral çok kızmıştır. Bununla beraber delikanlıyı öldürmek istemez. Çağırıp eline bir mektup verir. Mektubu Xhanthos kralı olan kayınpederine vermesini emreder. Mektupta mektubu getiren Bellerophontes'in derhal öldürülmesi yazılıdır.

Yola çıkan Bellerophontes Xhanthos'a gelir ve yanında taşıdığı mektubu krala teslim eder. Mektubu alıp okuyan kral önce çok şaşırır. Bellerophontes'in saflığı ve temiz görünümünden oldukça etkilenmiştir. Doğrudan öldürmeyi göze alamaz. Bir süre misafir eder, sonunda Tahtalıdağ'ın çevresinde yaşayan Chimera canavarını öldürmesini talep eder. Chimera başı arslan, ortası keçi, kuyruğu ise yılan olan bir yaratıktır. Ağzından ve burnundan alevler saçmaktadır.

Görevi alan Bellerophontes yola koyulur. Yolda karşısına çıkan kanatlı atı (Pegasos) yakalar ve ona binerek havadan ejderhanın yaşadığı yere uçar.

Chimera onları görünce ateşler püskürterek yoketmeye çalışır. Pegasos'la birlikte Tahtalıdağ'a ulaşan Bellerophontes, dağın zirvesine yakın bir yerden canavarın hareketlerini kontrol eder. Oklarını hazırlar ve karşı saldırıya geçerek, ucu kurşunlu oklarını Chimera'nın ağzından içeriye sokmayı başarır. Canavarın midesi kısa sürede dağlanır. Korkunç yaratık hırıltılı sesler çıkararak yere yığılır. Chimera ölmüştür, ancak çürüyen bedeni yüzyıllar sonra bile ağzından çıkan ateşlerin sönmesine engel olamaz. Bazı kaynaklar günümüz olimpiyat oyunlarının ilk kutsal ateşinin buradan geldiğini yazarlar.

Bir başka efsaneye göre de, bu alevler yeraltındaki atölyesinde metal eriten demirci tanrı Hephaistos'un atölyesinin alevleridir.


  Tarih ve Kültür, Kemer
 • Kemer'in antik kentleri ve Selçuklu Av Köşkü

  Kemer’in tarihi, Antalya’nın tarihi ile hemen hemen aynı paralellikte gidiyor. Bölge tarih boyunca Phaselis ve Olympos gibi eşine az rastlanır ve kısmen ayakta olan antik şehirlere ev sahipliği yapmış.
  30.06.2015
Popüler Yerler