Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Doğu Anadolu
  3. Erzurum

ERZURUM TARİH VE KÜLTÜR

ERZURUM TARİH VE KÜLTÜR

ÇİFTE MİNARELİ MEDRESE  

Çifte Minareli Medrese, oyma taşlı kapısı ve görkemli çift minaresi ile büyüleyici etkiye sahip. Anadolu Selçuklu Mimari geleneğinde açık avlulu, iki katlı ve iki minareli eğitim kurumu olan Çifte Minareli Medrese, Anadolu'nun en büyük medresesi.

 

 

YAKUTİYE MEDRESESİ

Hoca Celaleddin Yakut tarafından MS 1310 yılında inşa edilmiş.İlhanlı döneminden günümüze kalan nadir eserlerden birisi. İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılıyor.

 

ÜÇ KÜMBETLER

Üç Kümbetlerden sekiz köşeli plan üzerine oturtulmuş olan kümbetin Saltuklu Devleti'nin kurucusu Emir Saltuk'a ait olduğu sanılıyor. Tamimiyle kesme taştan yapılmış olan kümbetlerin diğer ikisini kimlerin yaptığı bilinmiyor. Kümbetlerin genel olarak 13. yüzyıl sonu ve 14. yüzyıl başına ait oldukları kabul ediliyor.

 

ERZURUM KALESİ

Kale, Erzurum’a 79 km uzaklıktaki tarihi İpek Yolu üzerinde yer alıyor. İlk inşa tarihi kesin olarak bilinmeyen Erzurum Kalesi'nin MS 5.yüzyıl ilk yarısında Bizanslılar tarafından yaptırıldığı tahmin ediliyor.

 

SAAT KULESİ

İç kale mescidine minare olarak yaptırılan Saat Kulesi, Tepsi Minare ve Kule diye de adlandırılıyor. Şehre hakim bir tepe üzerinde kurulu bulunan Erzurum Kalesi'nin surlarındaki Saat Kulesi her taraftan çok rahatlıkla görülebiliyor.


Popüler Yerler