Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Marmara
 3. İstanbul

Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi, İstanbul, Fener

Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi, İstanbul, Fener

Ortodoks Rumların en kutsal mekanıdır. İstanbul’un fethinden kısa bir süre sonra Çarşamba’daki Pammakaristos Kilisesi’ne (Fethiye Camii) yerleşen ve 1586’dan sonra Fener’deki bazı kiliseleri dolaşan Patrikhane 1601 yılında şimdiki yerine yerleşmiştir. Ancak bugün görülen ana bina 1940’lardan kalma, Osmanlı mimari tarzında yapılan ahşap kaplamalı yapıdır.

Üçlü bir kapıdan girilen patrikhanede basamaklardan yukarı doğru çıkıldığında ana kapıya ulaşılır. Ana kapı, 1821 yılında idam edilen Patrik V.Grigorios ve üç metropolitin anısına kapalı tutulmaktadır. Girişler sol taraftaki kapıdan yapılır. Bu kapıdan 1700’lerde bazilika tipinde inşa edilen Aya Yorgi kilisesine geçilir.

Sadrazam Ali Paşa Cad. Fener

 


  Tarih ve Kültür, İstanbul
 • Kentin Tarihçesi, İstanbul Adının Tarihçesi, İstanbul

  İstanbul, yaklaşık 1600 yıl boyunca Doğu Roma-Bizans İmparatorluğu’na, daha sonra da Osmanlı İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmış bir başkent.
  14.07.2015
 • Alman Çeşmesi, İstanbul

  Çevresi üstü açık sütunlarla donanmış olan ve bir kubbesi bulunan Alman Çeşmesi, At Meydanı’yla Sultanahmet Camii arasında yer alır.
  14.07.2015
 • Mısır Çarşısı, İstanbul, Eminönü

  Mısır Çarşısı adını Kahire’den gelen malların özellikle de baharatların burada satılmasından dolayı almıştır.
  14.07.2015
 • Deniz Müzesi, İstanbul, Beşiktaş

  Türkiye'nin denizcilik alanında en büyük müzesi, içerdiği koleksiyon çeşitliliği açısından dünyanın sayılı müzelerinden biridir. Koleksiyonunda yaklaşık 20.000 adet eser bulunmaktadır.
  14.07.2015
 • Beylerbeyi Sarayı, İstanbul

  Yapımı 1865 yılında tamamlanmış olan Beylerbeyi Sarayı, imparatorların ve padişahların konuklarını ağırladıkları bir köşktü.
  14.07.2015
Popüler Yerler