Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Ege
 3. İzmir
 4. Foça

FOÇA, TARİH VE KÜLTÜR

FOÇA, TARİH VE KÜLTÜR

BEŞ KAPILAR KALESİ

Beş Kapılar Kalesi, Michel Paleoloc tarafından 1275 yılında Cenevizli Manuel Zacharna’ya verilmiş, zaman içerisinde surları Cenevizliler tarafından onarılmış. Phokaia’nın 1455 yılında Osmanlı topraklarına katılmasından sonra surlar tekrar onarılarak günümüzde dokuz tanesi ayırt edilebilen kulelerle donatılmış. Açıkhava tiyatrosu olarak değerlendirilen bölüm ise eskiden “kayıkhane” olarak kullanılıyormuş.

 

DIŞ KALE

Foça’nın güney batısındaki “Kale Burnu”nda “Dış Kale” ya da “Ceneviz Kalesi” diye anılan kale, kaynaklara göre 1678 yılında bölgeyi korumak için stratejik bir noktada, Osmanlılar tarafından bir boğazkesen olarak yapılmış. Bir burun üzerinde yer alan kale, doğuda savunma amacıyla anakaradan büyük bir hendekle ayrılmış.

 

FATİH CAMİİ

Kale içinde, Eski Adliye Sokağı üzerindeki cami, 1455 yılında Foça’nın fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış. İlk inşasında klasik Osmanlı mimari tarzını taşıyan yapı günümüze gelene kadar özgün yapısını ne yazık ki yitirmiş.

TAŞ EV

Foça’ya 10 km. kala yol kenarında yükselen bu kaya anıt mezarı, MÖ 4. yüzyılda Lykia - Lydia geleneğinde inşa edilmiş.

ŞEYTAN HAMAMI

Çan Tepesi’nin eteğinde yer alan ve kaya mezar tipinde olan yapı, Şeytan Hamamı olarak bilinir. Şeytan Hamamı’nın ilçe merkezine uzaklığı 2 km. 


  Tarih ve Kültür, Foça
 • FOÇA, TARİHÇE

  Yunanistan’daki Dor istilasından kaçarak Ege sahillerine çıkan ve burada Smyrna dahil bir çok yerleşim yeri kuran İyonların kurdukları önemli merkezlerden biri de Foça.
  07.07.2015
Popüler Yerler