Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Doğu Anadolu
  3. Iğdır

Geçmişten günümüze Iğdır

Geçmişten günümüze Iğdır

Yapılan arkeolojik araştırmalara göre, ilin tarihi Paleolitik Çağ’a kadar uzanmaktadır. Mezolitik, Kalkolitik ve Eski Tunç çağlarında da iskan edilen yörede, M.Ö. 1. binde Urartular, Assurlular, Kimmer ve İskit akınları etkin olmuştur. Daha sonra Pers, Makedon, Seleukos, Roma hâkimiyetine giren bölge, M.S. 7. yüzyılda Arapların eline geçmiştir. Araplarla Doğu Roma İmparatorluğu arasında sürekli çatışma konusu olan ve birçok kez el değiştiren yöreye, 1064’de Selçuklular egemen olmuşlardır. 13. yüzyılda Moğol istilasına uğrayan, 1514’de Çaldıran Savaşı’nın kazanılmasıyla Osmanlı topraklarına katılan Iğdır, 1737-1746 yıllarında İran ve 1878-1918 yılları arasında Rus işgali altında kalmıştır.

 AMARAT KÜMBETİ

 Merkeze yaklaşık olarak 10 km uzaklıkta bulunan bu tarihi yapıt ığdırın Çakırtaş köyünde bulunmaktadır. Yapıt oldukça zengin mimari işlemelerin yanı sıra, bölgede yapılan sefer ve etkinlikleri de bir not defteri gibi üzerinde barındırmaktadır. 

KARAKALE

Çok eski bir yerleşim yeri olan bu tarihi yapıt, şehrin batı kesminde tuzluca mevki Ermenistan sınırına yakın Aras Nehri üzerinde kurulmuştur, geçmişi ise Urarturlarad ayanmaktadır. Dünyanın ilk fuarının burada açıldığı söylenmektedir. 1664 ve 1840 meydana gelen depremlerde kale duvarları büyük ölçüde hasar görmüş ve yıkılmıştır.

EJDER KERVANSARAYI
Iğdır il merkezine 15 km uzaklıkta Harmandöven köyü yakınındaki kervansaray bölgedeki ayakta kalan en eski Türk eserlerinden biridir. Yapıt kervanların konaklama yeri olarak kullanılmıştır.12. yüzyılda Surmari emiri Şerafettin Ejder tarafından yaptırılmıştır. Oldukça zengin motiflerle süslenmiş bu tarihi yapıt aynı zamanda Anadolu Selçuklularının ticari zenginliğini, organizasyon güçlerini ve yüksek kültürlerini günümüze yansıtmaktadır. 


Popüler Yerler