Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Marmara
 3. Çanakkale
 4. Gelibolu

Gelibolu'da tarihe tanıklık

Gelibolu'da tarihe tanıklık

 

Gelibolu, çam ve zeytin ağaçlarıyla örtülü sevimli bir ilçe. Kentin hangi yüzyılda ve kimler tarafından kurulduğu bilinmiyor.

M.Ö. 278’de Roma İmparatoru olan Augustus, sürekli huzursuzluk çıkaran Galler’i Anadolu’dan sürmüş ve Gelibolu’ya yerleşen bu halka izafeten bu bölgenin adı “Gal Ülkesi” anlamına gelen Gallipolis olarak değiştirmiş. Osmanlı döneminde de, bu bölge Gelibolu ismini almış.

1451 yılında Sultan II. Mehmet, Boğaz’ın geçişini kontrol etmek amacıyla Çanakkale Boğazı’nın Avrupa tarafına Kilitbahir’de diğeri de karşı taraf Çimenlik’te olmak üzere kaleler yaptırmış. Troya’dan sonra bu topraklarda ikinci büyük savaş olan I. Dünya Savaşı sırasında Çanakkale Savaşı gerçekleşmiş. Bugün Çimenlik’teki kale Çanakkale Savaşı’na ithafen askeri müze olarak hizmet veriyor. Gelibolu’da ise Çanakkale Savaşı’nda hayatlarını kaybeden 500 bin asker anısına Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı kurulmuş. Parkta abideler, mezarlıklara ilaveten Tuz Gölü ve doğal güzelliği ile Arıburnu Kayalıkları da yer alıyor.

Her yıl 25 Nisan Anzak Günü’nde, Çanakkale Savaşı’nda ölen Anzak adı verilen Avustralyalı ve Yeni Zelandalı askerleri anmak için anma törenleri düzenleniyor.


  Tarih ve Kültür, Gelibolu
 • Çimpe Kalesi

  Bu kale Türklerin Rumeli’nde ilk ele geçirdikleri kaledir. Gelibolu ilçesi ile Bolayır arasında, Bolayır’a 1500 m. mesafedeki bu kale aslında bir çok isimle anılmış.
  15.07.2015
Popüler Yerler