Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Marmara
  3. Tekirdağ

Görmeden gitmeyin

Görmeden gitmeyin

Tarihi Hora Feneri

Fransızlar tarafından yapılan tarihi Hora Feneri yüz yılı aşkın süredir aynı aile fertleri tarafından çalıştırılıyor. 96 kristalden meydana gelen fener kendi ekseni etrafında 360 derece dönebilmek gibi bir özelliğe sahip.

 

Rüstempaşa Camii

Rüstempaşa Camii Tekirdağ’ın merkezinde, Mimar Sinan Caddesi üzerinde yer alıyor. 1553 yılında Sadrazam Damat Rüstem Paşa tarafından yaptırılmış olan cami Mimar Sinan'ın önemli eserleri arasında gösteriliyor. 1841 yılında tamir görmüş olan yapıya bu dönemde beş sütunlu mermer şadırvan eklenmiş. Giriş kapısı kakma fildişinden yapılan Rüstempaşa Camii’nin doğusundaki hamam ve medrese büyük oranda yıkılmış.

 

Namık Kemal Evi

19 yüzyıl Osmanlı mimarisinin tipik örneklerinden birini sergileyen Namık Kemal Evi, 21 Aralık 1993 tarihinde hizmete girdi. Ev üç kat olarak inşa edilmiş. Evde Namık Kemal'in eserlerinden Tekirdağ ve çevresine ait kültürel ve geleneksel eserler sergileniyor. Namık Kemal Anıtı ise şairin doğum yerini süslüyor.

 

Yarapsan Çamuru

Daha çok romatizmal sağlık problemleri için adını duyuran Yarapsan Çamuru bir nevi kaplıca görevi görüyor. Bir vadi içinde sazlıklar arasında yer alan bu çamur Tekirdağ-Muratlı arasında yaklaşık 7 kilometre uzakta yer alıyor. Çamur ortalama 21-24 derece sıcaklıkta ve yüzde 90 oranında organik madde içeriyor .

 

Rakoczy Müzesi

Eski bir Türk evi olan Rakoczy Müzesi, Barbaros Caddesi üzerinde bulunuyor. Bina son yıllarını Tekirdağ'da geçiren Erdel Prensi ve Macar Halk Kurtuluş Kahramanı II. Rakoczy Frençh'in anısına hazırlanmış. Erdel Prensi 1676-1735 yılları arasında yaşamış. Müzenin bir diğer özelliği ise Macar Hükümetince düzenlenmiş olması. Sergilenen eserler arasında Türk-Macar ilişkilerini simgeleyen eserlerle birlikte Rakoczy’e ait olan eşyalar bulunuyor.


Popüler Yerler