Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Akdeniz
  3. Hatay

İskenderun, Antakya

Eski adı Alexandretta olan İskenderun Issos'ta Perslere karşı kazanılan zaferin ardından Büyük İskender tarafından kurulmuş. Bugün İskenderun limanı ile işlek bir ticaret merkezi konumunda. Parklarla ve palmiye ağaçlarıyla süslü sahilde mükemmel oteller, restoranlar sıralanıyor. İskenderun'un iri karidesleri çok leziz. Midesine düşkün olanların ayrıca künefe ve humusu denemeleri öneririz. Hediyelik eşyalar arasında tahtadan yapılma çeşitli eşyalar, özellikle de masa, sehpa ve sandalyeler yer alıyor.

İskenderun'un güney sahilinde yer alan tatil beldesi Uluçınar (Arsuz) güzel kumsallara, otellere ve restoranlara sahip.

Bunun yanı sıra; Sütunlu Liman, Frank Limanı, Şato Kalıntısı (Karakol Şatosu), Şalen Kalesi, Sarıseki Kalesi, Arabistan yolunu kontrol etmesi açısından önemli olan ve içinde bir kilise bulunan Bakras Kalesi, Yunus Peygamberin Yunus balığının karnından burada çıktığına inanılan İskenderun kentinin giriş kapısının kalıntısı olan Yunus Sütunu, Mancınık Kilisesi de ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Hıdır Bey köyünde 2000 yaşında olduğu tahmin edilen tarihi 20 metre yüksekliğindeki dev Çınar Ağacı, El Mina Antik Kent ve Limanı, Erzin, Erzin'in kuzeybatısında Kilikya kenti olan Issos'un çevresindeki ovada Makedonya Kralı Büyük İskender, Pers İmparatoru III. Darius Codoman'ı yendiği ve içerisinde Cenevizlilerden kalan bir liman ve kale kalıntıları, tapınak, su depoları ile kemer kalıntılarının bulunduğu Issos Harabeleri (Issus) görülmesi gereken yerler.

 

 

AZİZ HANNA KİLİSESİ

Hıristiyanlığın ilk yıllarında pek çok rahip ve keşiş Hıristiyanlığı yaymak amacıyla Arsuz çevresine yerleşmişler. Bunlardan biri Arsuz'a kilise yaptıran Aziz Hanna. Bu kilise halen kullanılıyor. 1514 yılında yeniden yapılan kilisede çok sayıda ikona ve bez üzerine yapılmış çok değerli 2 baskı resim bulunuyor.

 

 

MARKİRKOS ORTODOKS KİLİSESİ

1585 yılında kurulan kilise, Denizciler Caddesi üzerinde. Halen yöre halkı tarafından gerek ibadet gerekse adak için kullanılıyor. Kilise her yıl 5-6 Mayıs'ta kutlanan Hıdır İlyas şenliklerine sahne görevi üstleniyor.

 

 

 


    Tarih ve Kültür, Hatay
  • Antakya Mozaik Müzesi

    Antakya’da yaşayan zenginlik ve ihtişam dönemini simgeleyen en güzel eserler, eşi bulunmaz Antakya mozaikleri.
    15.07.2015
Popüler Yerler