Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. İç Anadolu
  3. Konya

Konya’nın Kapadokyası: KİLİSTRA ANTİK KENTİ

 

Hatunsaray Bucağı’nın 16 km. kuzeybatısındaki Gökyurt Köyü’nde yer alan antik kent,  M.Ö. 2. yüzyıldan bugüne gelerek zamana meydan okuyor.

Helenistik ve Roma çağındaki en önemli yerleşimlerden biri olan Kilistra, İncil'de sözü edilen Aziz Paulos'un seyahatleri sırasında uğradığı Anadolu kentlerinden biri. Şehir, tarihi değeri kadar yeşilin her tonunun görülebileceği doğasıyla da ilgi çekiyor.

 

NASIL GİDİLİR?

Konya’ya 34 km. uzaklığındaki Hatunsaray’dan güneydoğuya yönelen 15 km'lik Gökyurt asfalt yoluyla Kilistra’ya ulaşılabiliyor. Ayrıca Konya-Antalya asfalt yolunun 34 km'sinden  güneye dönülerek 15 km'lik stabilize bir yolla da bölgeye gidebilirsiniz.  

Otogar: (0332) 461 20 31

 

 

GÖRÜLECEK YERLER

 

Devrek Mevkii

Köyün doğusunda yer alan Kral Yolu izlenerek, Devrek Mevkii’ne ulaşılmakta. Kentin girişini kontrol altında tutan gözetleme kulesinin yer aldığı bölgede, karakol da gezilebiliyor. Ayrıca kentin içine ulaşan antik yol izlenerek, Konacak Mevkii’ne ulaşabilirsiniz. Burada tipik kaya oyuğu anıtsal antik mezarlar, toplantı salonu ve diğer sosyal amaçlı yapılar yer alıyor.

 

 

Haç Planlı Şapel (Sandıkkaya)

Devrek Mevkii’nin güneyinde yer alan Haç Planlı Şapel (Sandıkkaya), içten ve dıştan yekpare kayaya oyulmuş bir yapı. Benzersiz bir mimarisi olan şapelin etrafında tamamlayıcı yapılar yer alıyor.

 

 

Kapçı İni

Kral Yolu’nun diğer girişine ait ikinci gözcü kulesinin, ikinci karakolun ve sarnıçın bulunduğu  "Kapçı İni", testi ve çanak yapımının yaygınlığı nedeniyle bu ismi almış. Kapçı İni, köy merkezinde yer alan Köy Konağı'na geçiş noktasında bulunuyor.

 

 

Paulönü Mevkii

Su sarnıcı (Katırini), Söğütlü deresindeki çifte şaraphaneler (Şırahane) ve su yollarının bulunduğu alandan sonra köylülerce "Paulönü Mevkii" olarak anılan bölgeye ulaşılıyor. Sümbül Kilisesi’yle ünlü yöre, vadi içinde bulunuyor. Doğal güzellikleriyle dikkat çeken mevkide yeşilin her tonu izleyebilirsiniz.

 

ALIŞVERİŞ

Gökyurt Köyü, el ve örgü işlerinin köklü bir geçmişinin olduğu bir yerleşim birimi. Antik kente ev sahipliği yapan bu şirin köyden turistik eşyalarla birlikte, birbirinden güzel örgü işleri de satın alabilirsiniz. Üretimi köyde gerçekleştirilen pekmez ve bal gibi ürünler de alınması gerekenler arasında.

 

 

 

NE YENİR?

Köyde bol miktarda kabak yetiştirildiği için birçok yemekte kullanılıyor. Geleneksel olarak benimsenen kabak yemeğini mutlaka denemenizi öneririz. Ayrıca yörede yaban eriğinden turşu, ahlattan komposto, gılabbadan meşrubat yapılıyor. Gökyurt mutfağı, alternatif lezzetleri merak edenler sürprizlerle dolu bir çeşitlilik sunuyor.

 

 

 

 


Popüler Yerler