Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Ege
  3. Muğla
  4. Milas

Milas'ın tarihi değerleri

Milas Müzesi

1987 yılında açılan müzede, Milas ve civarındaki ören yerlerinde yapılan çeşitli arkeolojik kazılardan çıkarılan eserler sergileniyor. Cam eserleri ile Tunç Dönemi'ne kadar uzanan değişik türden toprak kap, kacaklar görülmeye değer. Müze bahçesinde ise taş eserler bulunuyor. Ayrıca Milas Müzesine bağlı olarak Kıyıkışlacık Köyü -Iassos'da, Fassos’dan çıkarılan taş eserlerin sergilendiği "Balık Pazarı" adıyla bilinen açık hava müzesi bulunuyor.

Beçin

Beçin, Milas'ın 5 km kadar güneyinde 200 m yükseklikte sarp bir kayalık üzerinde yer alıyor. Kentin adı Ortaçağ İtalyan kaynaklarında "Pezona", Türk - İslam kaynaklarında ise "Berçin", "Peçin" ve "Beçin" şeklinde geçiyor. Kentten günümüze ulaşan yapı kalıntıları Milas ovasına bakan iç kale surlarla çevrili dış kale ve surlar, Kenez ve Sığmen mevkilerinde yoğunlaşıyor.

Zeus Karios Tapınağı

Mandalya Körfezinde Güllük'ün karşısında bir yarımada üzerinde yer alıyor. Milas'ın 18 km kuzeydoğusunda, Çomak Dağında bir teras üzerinde kurulmuş olan Labranda'ya Milas'tan stabilize bu yolla ulaşılıyor.

Kalıntıları büyük ölçüde korunmuş olan Labranda'da ilk kazılar 1940 yılında başlamış. MÖ 4. yüzyılda Karya'da Satraplas döneminde yapılan Zeus Labrandus tapınağı ile ünlü.

MÖ 3000 yıllarına uzanan kentte büyük sur, su kemerleri, tiyatro bulunuyor. Milas-Söke karayolunun Köşk köyü kavşağından 18 km. sonra kente ve denize ulaşılıyor. Ayrıca Güllük'ten deniz yolu ile yapılacak bir gezinin unutulmaz tatlar taşıyacağını belirtelim. Kentin antik limanı ise günümüzde yatçıların uğrak yeri.

Hisarbaşı tepesinin doğusunda 3.5 m. yüksekliğinde bir podyum üzerine inşa edilen Zeus Karios Tapınağı’ndan geriye pek bir şey kalmamış. Sadece yuva denen korint nizamında tek bir sütunu ayakta...

Gümüş Kesen Mezar Anıtı

Muhtemelen MS 2. yüzyıla tarihlenen bu mezar anıtı dikdörtgen bir mezar odası ile bu odanın üzerindeki paye ve sütunların taşıdığı piramit gibi gittikçe daralan bir örtüden ibaret.


Popüler Yerler