Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Akdeniz
 3. Antalya
 4. Kaş
 5. Kalkan

Patara: Antik kent ve fazlası

Patara: Antik kent ve fazlası

Kaş'a 41 km. uzaklıkta bulunan Patara’daki (Ovagelmiş) antik kent, limanın doğu yakasında geniş bir alana yayılmış. Kent ve limanı, yaklaşık 3 km. uzunluğundaki vadinin girişinde yer alıyor. Patara Limanı, Xanthos (Eşen) Çayı'nın getirdiği alüvyonlarla dolunca bugünkü görünümünü almış. Kentin adından ilk kez Herodot söz ediyor. Rivayete göre Patara, kentin kurucusunun adı. Şehrin tarihi MÖ  5. ve 6. yüzyıla kadar uzanıyor.

Mitolojiye göre Güzel Sanatlar Tanrısı Apollo Patara'da doğmuş. Tarihsel belgeler bu bölgenin Aziz Nikolas'ın (Noel Baba) doğum yeri olduğunu ortaya koyuyor. Arkeolojik eserlerin sayısız ve ilginç olduğu Patara, aynı zamanda kumsal severler için de ideal. 22 km. uzunluğundaki ince kumsalı göz alabildiğince uzanarak, her türden kum sporu için uygun bir ortam sağlıyor. Harpi mezarı, Nereid Anıtı, tiyatrosu, agorası ve yazıtlı sütunu ile Xanthos, Likya, Roma ve Bizans dönemlerinden seçkin mimari örnekler sergiliyor. 6 km. mesafedeki kutsal Likya şehri Letoon'da mitolojinin üç gözde tanrısı ve Anadolu'nun kutsal ailesi olan Leto, Apollo ve Artemis'e atfedilmiş üç mabet ve tiyatro da görülmesi gerekenler arasında.

Hz.İsa'nın havarilerinden Saint Paul, Roma'ya gitmek için Patara'dan gemiye binmiş ve Patara, Erken Hıristiyanlık Dönemi'nde Piskoposluk merkezi olmuş.

Patara'ya girilirken yol üzerinde Likya tipi Roma Devri mezar anıtları görülüyor. Girişte üçgözlü Zafer Takı, sular altında kalmış üç nefli Liman Kilisesi ve Hurmalık Hamamı’nın kalıntıları bulunuyor. Bunun 100 m. ilerisinde son kazılarda Likya şehirleri arasındaki uzaklığı gösteren yol kılavuzu bulunmuş. Kılavuz, dünya karayollarının en eski ve en kapsamlı yol levhası. Antik kentte yer alan Vespasianus Hamamı MS 69-79 yılında inşa edilmiş. Hamamın yanındaki patika izlenirse, Patara' nın mermer döşeli ana caddesine ulaşılıyor. Caddenin ilerisinde ise Bizans Kalesi'nin geniş duvarları ile karşılaşılıyor. Bu kalenin doğusunda Korint Tapınağı ve batı ucunda Bizans Kilisesi yer alıyor.

Bir yamacın eteğine kurulmuş olan ve MÖ  2. yüzyıla tarihlenen Patara Tiyatrosu 10.000 kişilik. Tiyatronun kumla kaplı olan bölümleri temizlenerek yapı ortaya çıkarılmış. Patara antik kentinde yapılan arkeolojik kazı çalışmaları halen devam ediyor.

 


  Tarih ve Kültür, Kalkan
 • Antiphellos'tan Arycanda'ya:Antik Kentler

  Arkeolojik buluntularla kanıtlanan “Habesos”, Antiphellos antik kentinin en eski adı. Kent daha sonraları Antiphellos ismi ile anılmış
  30.06.2015
Popüler Yerler