Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Akdeniz
  3. Antalya
  4. Manavgat
  5. Side

Side Tiyatrosu

Side Tiyatrosu

Side Tiyatrosu

20.000 seyirci kapasiteli Side Tiyatrosu’nun mimarlık tarihi açısından önemi; diğer Roma tiyatroları gibi dağ yamacına değil, strüktürel kurgusunu kemerlerin oluşturduğu mekanlar üzerine oturtulmuş olması.

Helenistik dönem tiyatrosunun yerine inşa edilen, cavea, orkestra ve skene olmak üzere üç bölümden oluşan tiyatro, Pamfilya tiyatroları içinde en büyük ve anıtsal olanı. Cavea’sı bir diazoma ile iki kata ayrılmış. Orkestra yarım daireyi aşan bir kavis şeklinde. İki bölümlü cavea’nın her iki bölümünde de 29 basamak bulunurmuş. Ancak ikinci bölümdeki 29 basamağın 24’ü günümüze ulaşabilmiş. Skene mermer frizlerle kaplanmış ve orkestra bölümüne ait alt kademelerin önüne boydan boya bir çevre duvarı örülmüş. Böylelikle, geç Roma döneminde arena olarak işlevlendirilebilen ve gladyatör gösterileri ile hayvan mücadelelerine ev sahipliği yapan tiyatro, Bizans döneminde ise açık hava kilisesi olarak kullanılmış.

Antik kentin en etkileyici yapısı olan tiyatronun girişinde anıtsal kapı ve çeşme kalıntıları göze çarpıyor. Çeşme restore edilmiş. Tiyatronun sahne kısmı ise harap durumda. Kuzey batıda kemerli bir yapı içinde bulunan latrine (tuvalet) bölümü de oldukça dikkat çekici. Tiyatronun günümüzdeki kalıntıları M.S. 2. yüzyıla tarihleniyor.


Popüler Yerler