Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Marmara
 3. Balıkesir
 4. Ayvalık

TARİHÇE

TARİHÇE

Kentin ilk yerleşim merkezleri Adalar...

Antik dönemi de içine alan çok köklü bir geçmişe sahip Ayvalık. Kurulduğu bölge, pek çok dünya medeniyeti ile birlikte anılıyor. Nesos, Chalkis, Pordoselene ve Kydonia, literatüre “Hekatos Adaları” adıyla geçmiş olan adalarda kurulduğu bilinen kentin ilk yerleşim alanları. Bu yerleşimlerin en parlak dönemleri Roma İmparatorluğu dönemine dek gelir. Doğu Roma İmparatorluğu’nun son dönemleri ise kan kaybetmeye başladıkları evredir.

Bu olumsuz gelişmenin hemen ertesinde yerleşim merkezlerinin, “İlk Kurşun Tepesi” eteklerine kaydırılması kararlaştırılır. Kentin tarihsel süreçteki gelişim serüveni de büyük ölçüde bu yeni yerleşim merkezlerinde gerçekletirilir.

Dört antik kentten Chalkis ve Pordoselene zamanla terk edilip toprak altında kalırken Nesos ve Kydonia günümüze kadar varlık gösterebilmiştir.

Kydonia’dan Ayvalık’a...

Adalardaki ilk yerleşim merkezlerinden birinin adıdır “Kydonia”; Ayvalık ise bu sözcüğün Türkçe karşılığı. Elverişli koyları sebebiyle olsa gerek; Ayvalık bir dönem, korsanların uğrak yerine dönüşüvermiş. Kentin tarihsel dokusunun bitişik nizamlı kagir yapıların egemenliğinde oluşu ve sözkonusu yapı gruplarının şekillendirdiği sokakların minimum genişlikte kurgulanışı korsanların varlığıyla bağdaştırılır hep Ayvalıklılarca.

Osmanlı egemenliğinde iken Rumların da yaşadığı bir bölgeydi Ayvalık; zaman içindeyse tipik bir Rum yerleşimine dönüşüverdi. Ayvalık’ın Rum halkı genel olarak tarım ve balıkçılıkla uğraşırdı. Mübadele ile birlikte, Ayvalık’ta yaşayan Rumlar Yunan adalarına göç ettirildi. Girit, Midilli ve Makedonya’dan gelen Türkler ise bölgenin zorunlu yeni sakinleriydiler.


  Tarih ve Kültür, Ayvalık
 • AYVALIK’IN KİLİSELERİ

  Bir zamanlar Ayvalık’ta, Cunda’dakilerin haricinde, ondan fazla kilisenin bulunduğu biliniyor.
  08.07.2015
Popüler Yerler