Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Akdeniz
  3. Mersin
  4. Silifke

Tiyatro, Büyük Hamam, Tapınak, Nekropol, Mersin, Silifke

 

 

 

MS 2. yüzyılda yapılmış olan tiyatro binasının geç antik çağda uğradığı sürekli yağmalamalar sonucunda oturma basamakları, süslemeleri ve kaplama parçaları günümüze kadar ulaşmamış. Oturma yerleri ve basamakların çoğunluğu kayalar oyularak, oyuklar doldurularak ve caveanın yan tarafları harçla örülerek yapılmış.

 

BÜYÜK HAMAM

Otoyol ile bugünkü kasabaya giden yolun kesiştiği yerde Büyük Hamam olarak adlandırılan mimari kompleks yer alıyor. Henüz arkeolojik çalışması yapılmamış bu anıt, bir zamanlar yola kadar uzanan kentin en geniş boyutlu yapılarından biriymiş. Özellikle otoyolun çok yakınındaki caldarium (sıcaklık) ve belki apoditerium (soyunma yeri) olan dörtgen bir oda çok iyi korunmuş. Kentin batısında palestranın (beden eğitimi salonu) içindeki, bugün tamamıyla yıkılmış olan bir Bizans dönemi kilisesi bulunmakta.

 

 

Bugün Elaiussa’daki tek tapınak kent dışındaki güney kesimde, dağlık burunun denize hakim bir tepesinde yer alıyor. Uzun kenarlarında 12, kısa kenarlarında 6 sütunlu yapı kalker bloklardan oluşan geniş bir düzlük üzerine kurulmuş. Tapınak her ne kadar bir tanrıyla ilgili olsa da, hangi tanrı için olduğu saptanamamakta; Zeus, Hermes, Athena, Poseidon, Aphrodite gibi çeşitli örnekler ortaya atılıyor. Güney iç bölümde Bizans döneminden kalma mozaik tabanlı küçük bir kilise bulunuyor. Kenar mahalleleri çevreleyen tepenin üstündeki limon bahçelerinin arasında yer alan Karma Hamam Kompleksi, antik Roma Dönemine özgü ve Anadolu’da pek kullanılmayan bir teknikle yapılmış.

 

Anadolu’nun en iyi korunmuş Roma nekropollerinden biri Eliaussa Sebaste’de. Mezarlık alanı çeşitli formlardaki anıtlarla tüm kente yayılmış. Ev ya da tapınak biçiminde aile mezarları, basit lahitler, kaideli lahitler ya da niş biçimli oygu mezarlar, chamasoria (kayaya oyulmuş lahit) biçiminde değişik formlar görülmekte. Kentin kuzeyinde oloğanüstü biçimde korunmuş çok sayıda gömütlerin bulunduğu bu en etkileyici bölgede, yan yana mezarlar bugün hala görülebiliyor. Sürekli olarak ve değişik biçimlerde kullanılmaları (önce mezar daha sonra barınak olarak) sonucunda resim ve heykel gibi iç ve dış süslemeleri kaybolmuşsa da bu mezarlar, bir zamanlar deniz yoluyla yaptığı ticaret ve başta zeytinyağı üretimi olmak üzere, tarım alanlarındaki başarısı nedeniyle kent halkının ne kadar zenginleştiğine tanıklık etmekte.


Popüler Yerler