Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Akdeniz
  3. Antalya
  4. Kemer

Yakın Çevrede Neler Var?

Kemer'in çevresi çok sayıda antik kente ev sahipliği yapıyor.

Corydella

Kumluca merkezin 2 kilometre kuzeyinde, Hacıveliler köyü yakınlarındaki Corydella antik kenti büyük ölçüde tahrip olmuş. Bugün toprak üstünde yalnızca şehre su getiren aguaduktur kalıntıları bulunuyor. Özellikle Bizans ve geç Bizans devirlerinde gelişme gösteren kentten çıkarılan ve halk arasında  "Kumluca Definesi" diye anılan döneme ait altın ve gümüş eşyalardan oluşan değerli eşyaların büyük bir kısmı Amerika'ya kaçırılmış.

Rhadiopolis

Corydella ile kıyaslandığında görülebilecek kalıntılar açısından daha zengin olan Rhadiopolis’e Hacıevler köyünden gidiliyor. Oldukça kötü olan 3 kilometrelik toprak yolda ancak arazi araçlarıyla ilerlemek mümkün. Bir Lykia şehri olan Rhadiapolis’in ortasında küçük bir tiyatro var. Tiyatronun kuzeyinde Bizans kilisesi, tepede de Helenistik kule bulunuyor.

Arkeologlar ismine bakarak şehrin Rodoslular tarafından kurulduğunu düşünüyor. Kral Opramoas zamanında en zengin devrini yaşayan şehirde tiyatro, hamam, Opramoas adına yapılan anıt, kilise, kaya mezarlarları ve lahitler, çok sayıda su sarnıcı bulunuyor.

 

İdebessios

Alakır Barajı’na paralel 30 km. yol aldıktan sonra Karacaören Köyü İncirağacı Mahallesi’ne varılıyor. Stabilize yoldan 5 km. kadar kuzeydeki Kozağacı Mahallesine geldiğinizde İdebessios antik kentine ulaşmış oluyorsunuz. Tiyatro, hamam, su yolu, kilise, kitabeli-kabartmalı aile mezarları ve gözetleme kulesine gibi yapıların çoğu geç Bizans devrine ait. Kentin en dikkat çekici özelliği lahitlerin U planı oluşturacak şekilde yerleştirilmesiyle aile mezarlarının oluşturulması.

Gagae

Kumluca’nın güneydoğusundaki bir diğer yerleşim de Gagae. Antik kent Akropolis kayalığı ile deniz arasında kalan bir alanda kurulmuş. Buradaki yapılar Roma ve Ortaçağ izlerini taşıyor. Şehrin duvarları ve bazı kiliselere ait kalıntılar görülebilir. Gagae’deki tiyatroya ait kalıntılar ne yazık ki sökülüp ev yapımında kullanılmış. Gagae isminin bir tür taş olan Gagates'ten türediği tahmin ediliyor.

 

Kormos

Karacaören Köyü Karabük mahallesinde bulunan antik kent tarihi hakkında herhangi bir bilgi edinilememesine rağmen kent kalıntıları halen varlığının ipuçlarını yer yer göstermekte.

 

Melanippe  

Mavikent Kasabası sınırları içerisinde bulunuyor. Melanippe’nin Helenistik döneme ait bir kent olduğu tahmin ediliyor.


Popüler Yerler