Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Ege
 3. İzmir
 4. Selçuk

YAMAÇ EVLER

YAMAÇ EVLER

Teraslar üzerine inşa edilmiş olan çok katlı evlerde kentin zenginleri oturuyormuş.

Yapılan kazılarda Yamaç Evler’in en erken M.S. 1. yüzyılda, Augustus döneminde yapıldığı ve 7. yüzyıla kadar birçok kez onarım ve değişiklik yapılarak kullanıldığını anlaşılmış.

Evlerin tabanlarında mozaikler, duvarlarında mermer kaplama ve freskler bulunuyor. 4 bin metrekare üzerine kurulmuş evlerin ısıtma, soğutma sistemleri, salon, yemek ve çocuk odaları günümüzdeki yapılarla benzerlikler taşıyor. Dış görünümle sade, içleri zengin. Rahatlık için her şey düşünülmüş. Birkaç kişiyi alabilecek büyüklükteki tuvaletlerinde delikli oturma blokları ve altında ana kanalizasyona bağlı pis su sistemi mevcut. Duvarları da fresklerle süslü. Evlerde genellikle sabahları erken kalkılır, incir, üzümle kahvaltı yapılır, ana caddelere ya da agoralara alışverişe gidilirmiş. Öğleden sonraları ev sahipleri, hizmetçileri ile hamama gider, akşamları balık, domuz ya da av hayvanları etinden oluşan yemekler yenirmiş. 


  Tarih ve Kültür, Selçuk
 • MERYEM ANA EVİ

  Bülbül Dağı üzerinde Hıristiyanlığın kutsal anası Hz. Meryem'in Evi bulunuyor.
  07.07.2015
 • EFES MÜZESİ

  Efes Müzesi, Efes ve yakın çevresinde bulunan Miken, Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devirlerine ait önemli eserlerin...
  07.07.2015
 • CELCUS KİTAPLIĞI

  Küretler Caddesi ve Mermer Cadde’nin birleştiği yerde Efes’in en önemli anıtsal yapılarından biri olan Celcus Kitaplığı yükseliyor.
  07.07.2015
 • ST. JEAN KİLİSESİ

  Havarilerin Kudüs’ten kovulmalarından sonra, beraberinde Meryem Ana ile birlikte Efes’e gelen St. Jean
  08.07.2015
 • EFES, TARİH VE KÜLTÜR

  Kenti savunmak amacıyla yapılan duvarlar, Efes’in tamamını çevreliyor.
  07.07.2015
Popüler Yerler