Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Ege
 3. İzmir

Alaçatı, İzmir

Alaçatı, İzmir

Ege’ye özgü mimarisi, parke taşlı arnavut kaldırımları, yüzyıl öncesinden kalan yeldeğirmenleri ve sakız bahçeleriyle sevimli bir kasaba Alaçatı. Çeşme’ye bağlı olan belde, ilçe merkezine 7 km. uzaklıkta.

İlçedeki en önemli tarihi eser, 1874 yılında yapılan Ayios Konstantinos Kilisesi. Yapı günümüzde Pazaryeri Camii olarak kullanılıyor. Plajdan uzaklaşıp Alaçatı’nın bakir koylarına girdiğinizde kaya yapısının farklılığı dikkatinizi çekecek. Rüzgârın savurduğu kum taneciklerinin aşındırdığı yumuşak kayalar Kapadokya benzeri şekiller oluşturmuş. Fotoğraf makinenizi yanınızda bulundurmanızda fayda var.

Ponza taşıyla yapılan; yazın sıcağı, kışın soğuğu geçirmeyen tarihi Alaçatı evleri mimarisiyle dikkat çekiyor. Köy çarşısı da son derece renkli. Buradan her türlü ihtiyacınızı makul fiyatlar karşılığında karşılayabilirsiniz.

Alaçatı doğal limanı ve devamlı esen rüzgârına rağmen dalgasız denizi ile dünyada sörf yapmaya en elverişli merkezlerden biri. Mayıstan ekime kadar süren rüzgar sezonunda dünyanın dört bir tarafından gelen sörfçüleri ağırlayan Alaçatı Koyu’nun 1.5 metreyi geçmeyen derinliği, aynı zamanda yeni başlayan sörfçüler için de iyi bir eğitim sahası. Bu özelliğinden dolayı koy, hem ustalar, hem de acemiler tarafından tercih ediliyor. Alaçatı’da biri belediyeye, diğeri de özel teşebbüse ait iki sörf okulu bulunuyor. Buralardan sörf kiralayabilirsiniz. Ayrıca pırıl pırıl kumlarıyla meşhur Çark ve Piyade Plajları da görülmeye değer yerler arasında.

Ayios Konstantinos Kilisesi

Alaçatı’da bulunan ve 1874 yılında yapılmış olan Ayios Konstantinos Kilisesi, daha sonra camiye dönüştürülüp ve Pazaryeri Camii adını almış. Yapı, üç nefli ve bazilikal planlı. Yığma moloz taş tekniğinde inşa edilen kilisenin tonozlu iç örtüsü, dışarıda orta nef üzerinde beşik, yan nefler üzerinde ise sundurma çatılar ile kaplanmış. Batısında yer alan iki katlı narteks bölümünün alt katındaki sütunlu yürüyüş yolu günümüzde dükkan amacıyla kullanılıyor. Sonradan eklenen ve dışarıdan girilen tek şerefeli minaresi, kesme taştan yapılmış.

 


  Yakın Çevre, İzmir
 • Urla, İzmir

  Urla, Menteş Koyu, Malgaca ve Balıklıova Körfezleri gibi birbirinden güzel koylara sahip.
  31.07.2015
 • Akdeniz Foklarının Yurdu, İzmir

  Dünya üzerindeki toplam sayıları 350- 400 civarında bulunan Akdeniz fokları sadece Türkiye, Yunanistan ve Kuzeybatı Afrika sahillerinde yaşıyor.
  31.07.2015
 • Bergama, İzmir

  “Küçük Asya’nın en ünlü ve en muhteşem kenti Bergama’dır.” Cainus Plinius Secundus (MS 23-79)
  30.07.2015
 • Siren Kayalıkları, İzmir

  Mitolojide sirenlerden, büyülü sesleri ile gemicileri kendine çeken, kuş vücutlu, kadın başlı yaratıklar olarak bahsediliyor.
  31.07.2015
 • Kuş Cenneti, İzmir

  Selçuk’a 9 km, antik Efes kentine 6 km uzaklıktaki Pamucak kilometrelerce uzanan kumsalı ile bir doğa harikası.
  30.07.2015
Popüler Yerler