Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Ege
 3. İzmir

Bergama, İzmir

Bergama, İzmir

“Küçük Asya’nın en ünlü ve en muhteşem kenti Bergama’dır.” Cainus Plinius Secundus (MS 23-79)

Helenistik Pergamon Krallığı’nın denize kıyısı olmayan başkenti Bergama, barındırdığı tarih hazineleri ile ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biri. 150 yıl boyunca Helenistik dönemin en parlak kültür merkezi olmayı sürdüren kent, ilk olarak 1878-1886 yılları arasında kazıldı. Bu kazıda bulunan Zeus Tapınağı kabartmaları ve daha pek çok eser Berlin’e kaçırıldı. Eski Doğu Berlin’in çok iyi düzenlenmiş Bergama Müzesi buradan götürülen eserlerle oluşturuldu.

İlk çağda, dört bir yanı anıtsal eserlerle donatılan ve merkezi olduğu krallıkla aynı ismi taşıyan bu görkemli şehir, doğal zenginlikleriyle de dikkat çeken bir yerleşim. Sınırları içinde yer alan Mahmudiye, Paşa, Geyiklidağ, Güzellik, Dereköy ve Haydar Ilıcaları ile şifa arayanların da buluşma noktası aynı zamanda. Kilimleriyle ünlenen yörede, gömleklik kumaşlar, ince ve pamuklu dokumalar, yün heybeler, seccade ve halılar da dokunmakta.

Bergama Çayı boyunca sıralanan tabak dükkanlarını görmemezlik etmeyin. Eskiden beri babadan oğula devredilen tabakçılık, aile işletmeciliği olarak devam ettirilmesinin yanı sıra büyük şirketlerden de destek görüyor.

 


  Yakın Çevre, İzmir
 • Alaçatı, İzmir

  Ege’ye özgü mimarisi, parke taşlı arnavut kaldırımları, yüzyıl öncesinden kalan yeldeğirmenleri ve sakız bahçeleriyle sevimli bir kasaba Alaçatı.
  31.07.2015
 • Akdeniz Foklarının Yurdu, İzmir

  Dünya üzerindeki toplam sayıları 350- 400 civarında bulunan Akdeniz fokları sadece Türkiye, Yunanistan ve Kuzeybatı Afrika sahillerinde yaşıyor.
  31.07.2015
 • Şirince, İzmir

  Eski bir Rum köyü olan Şirince, Efes’e 12 km., Selçuk’a ise 7 km. uzaklıkta.
  31.07.2015
 • Kuş Cenneti, İzmir

  Selçuk’a 9 km, antik Efes kentine 6 km uzaklıktaki Pamucak kilometrelerce uzanan kumsalı ile bir doğa harikası.
  30.07.2015
 • Seferihisar, İzmir

  Oniki İyon kentinden biri olan Seferihisar, çok eski bir yerleşim merkezi. Kentin MÖ 7. yüzyılda Anadolu’dan göçen Etrüskler tarafından kurulduğu sanılıyor.
  31.07.2015
Popüler Yerler