Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Ege
 3. İzmir

Çeşme, İzmir

Çeşme, İzmir

Antik çağda Erythrai’nin Ildırı iskelesi olan Çeşme, altın rengi kumsalları, benzersiz denizi ve şifa dağıtan kaplıcaları ile ülke turizminin incilerinden.

İzmir’e sadece 80 km. uzaklıkta olan Çeşme, plajları, koyları ve turkuaz rengi denizi ile son yılların en gözde tatil beldelerinden biri. Çeşme’nin girintili çıkıntılı kıyılarında birçok koy ve plaj denize giriş olanağı sağlıyor. Yazlıklar, otel ve pansiyonlar güneyde Alaçatı’dan, kuzeyde Ildırı’ya kadar tüm kıyıya yayılmış durumda. Bu özelliği ile Çeşme ağırlıklı olarak yerli turistlere hizmet veren bir merkez. İlçe, İzmirlilerin olduğu kadar İstanbulluların da en favori sayfiye yerlerinden.

Çeşme’ye gelir gelmez neredeyse bütün meydanı kaplayan iki heybetli yapı dikkatinizi çeker. Bunlardan biri kervansaraydır. İki katlı olan kervansaray, Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmış (Aynı yapının bir benzeri de Kuşadası çarşısında yer alıyor). Dikkat çeken bir diğer yapı ise muhteşem mimarisi ve heybetli görünümüyle Çeşme Kalesi. Kalenin içinde çevreden çıkan arkeolojik kalıntıların sergilendiği bir de müze var. Çeşme’ye gitmişken antik Erythria kentinin bulunduğu, Ilıca’ya sadece 15 dakika mesafedeki Ildırı’ya da uğramalısınız.

Çeşme’nin en ilgi çeken yerlerinden biri olan Aya Yorgi Koyu, muhteşem bir manzaraya sahip. Gündüzleri koyun hemen karşısındaki Yunan Adalarını rahatlıkla görebilirsiniz. Geceleri de muhteşem bir manzarası olan Aya Yorgi, yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisiyle karşı karşıya. Ilıca, Çeşme’ye 6 km. mesafede kaplıcalarıyla ünlü bir belde. Beyaz ve yumuşak kumlu plajıyla özellikle yerli yazlıkçıların gözde mekanı. Ilıca’da, kaplıcaların yer aldığı lüks turistik tesisler bulunuyor. Çeşme’nin güneyinde kalan Alaçatı köyü, windsurf ve yelken tutkunlarının gözde mekanı. Hiç eksik olmayan kuzey rüzgarı, burayı bir yel değirmeni cenneti haline dönüştürmüş. Çeşme’nin girişinde yeni yapılan dev yeldeğirmenlerinin yanında Alaçatı’da tarihi yeldeğirmenleri de tüm ihtişamı ve gizemiyle sıralanıyorlar. Alaçatı Koyu’nda, sadece sörfçü ve yelkencilerin kaldığı çok sayıda otel ve bar bulunuyor. Alaçatı’nın iki katlı evlerin yer aldığı Arnavut kaldırımlı sokaklarında keyifli bir gezinti yapabilirsiniz.

Çeşme kıyıları yat turizmine de uygun. Setur tarafından işletilen marina tekne sahiplerine her türlü hizmeti veriyor. Burası aynı zamanda marina dalında Mavi Bayrak ödüllü. Çeşme ilçe merkezi içindeki yat limanı ise tamamen bitmediğinden balıkçı barınağı olarak kullanılıyor. Limandan kalkan feribotlarla Sakız Adası’na (8 mil) günübirlik gidebilirsiniz. Ayrıca Çeşme-Brindisi (İtalya) arasında feribot seferleri de düzenleniyor.

Çeşme yılın her mevsimi turist ağırlamasına karşı mayıs, haziran ve temmuz ayları ilçenin en kalabalık olduğu dönem. Temmuz sonundan itibaren özellikle Alaçatı ve Ilıca’da etkili olan rüzgârlar yöreyi sörf tutkunları için vazgeçilmez bir yer haline getiriyor. Daha çok yerli ziyaretçilerin gözdesi olan Çeşme’nin yabancı misafirlerinin büyük bölümünü ise İngiliz ve Fransızlar oluşturuyor.

 


Çeşme, İzmir Nerede, Harita

Çeşme, İzmir nasıl gidilir

  Yakın Çevre, İzmir
 • Urla, İzmir

  Urla, Menteş Koyu, Malgaca ve Balıklıova Körfezleri gibi birbirinden güzel koylara sahip.
  31.07.2015
 • Çandarlı, İzmir

  Dikili’ye bağlı olan Çandarlı (Pitane), doğal güzellikleri ve termal kaynaklarıyla şehirden kaçıp doğayla bütünleşmek isteyenlere kucak açıyor.
  30.07.2015
 • Efes, İzmir

  2015 yılında UNESCO Kültür Mirasları Listesi’ne seçilen Efes, Türkiye'deki onlarca antik kent içerisinde en etkileyici ve en ünlü olanı.
  31.07.2015
 • Siren Kayalıkları, İzmir

  Mitolojide sirenlerden, büyülü sesleri ile gemicileri kendine çeken, kuş vücutlu, kadın başlı yaratıklar olarak bahsediliyor.
  31.07.2015
 • Alaçatı, İzmir

  Ege’ye özgü mimarisi, parke taşlı arnavut kaldırımları, yüzyıl öncesinden kalan yeldeğirmenleri ve sakız bahçeleriyle sevimli bir kasaba Alaçatı.
  31.07.2015
Popüler Yerler