Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Ege
 3. İzmir

Gümüldür - Özdere, İzmir

Temiz deniziyle tatilcilerin gözdesi olan Gümüldür’de birçok konaklama tesisi bulunuyor. Otel ve pansiyonlarının dışında villa kiralamak da mümkün.

Sahilin Özdere diye adlandırılan gelişmiş kısımlarında, kumluk yer bulmak zor. Askeri dinlenme tesislerinin bulunduğu koy, sahili ile dikkat çekiyor. Satsuma türü mandalinasıyla ünlü Özdere’de, vaktinizi rüzgar sörfü yaparak ya da balık avlayarak geçirebilirsiniz. Gümüldür Orman İçi Dinlenme Yeri, İzmirlilerin kamp ve günübirlik piknik alanı olarak tercih ettikleri; tertemiz denizi ve geniş uzun kumsalı ile önemli bir rekreasyon alanı. Modern tesislerin bulunması ve ulaşım kolaylığı burayı İzmir’in en önemli kamping alanı yapıyor.

Gümüldür’ün ilk kurulduğu yer, Lebedos, Teos ve Efes kadar önemli bir yerleşim olamasa da, tarihte adına para basan kentlerden biri olarak geçiyor. Karya yerleşimi olan Lebedos, tarih boyunca pek çok istilaya uğramış. Teos’tan sürülen Dionysos oyuncuları loncası bir süre bu kentte yaşamış. Roma ve Bizans döneminde önemini iyiden iyiye yitiren kentin nüfusunun bir bölümü bugün Gümüldür’ün bulunduğu yere, bir bölümü de Efes’e taşınmış. 16. yüzyılda yöreye gelen Türkler deniz kenarına yerleşmiş. Zaman içinde askeri açıdan önem taşıyan kent pek çok korsan istilasına da sahne olmuş. Uzun yıllar Türk ve Rum nüfusun kardeşçe yaşadığı ve Ege’nin en iyi tütününü yetiştirdiği “Gavurköy”, Rumlar gittikten sonra da ününü korumuş.


  Yakın Çevre, İzmir
 • Urla, İzmir

  Urla, Menteş Koyu, Malgaca ve Balıklıova Körfezleri gibi birbirinden güzel koylara sahip.
  31.07.2015
 • Teos, İzmir

  Oniki İyon kentinden birisi olan Teos, kara ve deniz ticaretinde ileri olması dışında, çok güçlü bir deniz filosuna da sahipti.
  31.07.2015
 • Bergama, İzmir

  “Küçük Asya’nın en ünlü ve en muhteşem kenti Bergama’dır.” Cainus Plinius Secundus (MS 23-79)
  30.07.2015
 • Foça Evleri, İzmir

  Geleneksel Foça evleri; Kule Evler, Bitişik Düzen Evler veTek Ev Tipi olmak üzere başlıca üç grupta toplanıyor.
  31.07.2015
 • Çeşme, İzmir

  Antik çağda Erythrai’nin Ildırı iskelesi olan Çeşme, altın rengi kumsalları, benzersiz denizi ve şifa dağıtan kaplıcaları ile ülke turizminin incilerinden.
  31.07.2015
Popüler Yerler