Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Ege
 3. İzmir

Gümüldür - Özdere, İzmir

Temiz deniziyle tatilcilerin gözdesi olan Gümüldür’de birçok konaklama tesisi bulunuyor. Otel ve pansiyonlarının dışında villa kiralamak da mümkün.

Sahilin Özdere diye adlandırılan gelişmiş kısımlarında, kumluk yer bulmak zor. Askeri dinlenme tesislerinin bulunduğu koy, sahili ile dikkat çekiyor. Satsuma türü mandalinasıyla ünlü Özdere’de, vaktinizi rüzgar sörfü yaparak ya da balık avlayarak geçirebilirsiniz. Gümüldür Orman İçi Dinlenme Yeri, İzmirlilerin kamp ve günübirlik piknik alanı olarak tercih ettikleri; tertemiz denizi ve geniş uzun kumsalı ile önemli bir rekreasyon alanı. Modern tesislerin bulunması ve ulaşım kolaylığı burayı İzmir’in en önemli kamping alanı yapıyor.

Gümüldür’ün ilk kurulduğu yer, Lebedos, Teos ve Efes kadar önemli bir yerleşim olamasa da, tarihte adına para basan kentlerden biri olarak geçiyor. Karya yerleşimi olan Lebedos, tarih boyunca pek çok istilaya uğramış. Teos’tan sürülen Dionysos oyuncuları loncası bir süre bu kentte yaşamış. Roma ve Bizans döneminde önemini iyiden iyiye yitiren kentin nüfusunun bir bölümü bugün Gümüldür’ün bulunduğu yere, bir bölümü de Efes’e taşınmış. 16. yüzyılda yöreye gelen Türkler deniz kenarına yerleşmiş. Zaman içinde askeri açıdan önem taşıyan kent pek çok korsan istilasına da sahne olmuş. Uzun yıllar Türk ve Rum nüfusun kardeşçe yaşadığı ve Ege’nin en iyi tütününü yetiştirdiği “Gavurköy”, Rumlar gittikten sonra da ününü korumuş.


  Yakın Çevre, İzmir
 • Siren Kayalıkları, İzmir

  Mitolojide sirenlerden, büyülü sesleri ile gemicileri kendine çeken, kuş vücutlu, kadın başlı yaratıklar olarak bahsediliyor.
  31.07.2015
 • Çandarlı, İzmir

  Dikili’ye bağlı olan Çandarlı (Pitane), doğal güzellikleri ve termal kaynaklarıyla şehirden kaçıp doğayla bütünleşmek isteyenlere kucak açıyor.
  30.07.2015
 • Yeni Foça, İzmir

  Yeni Foça, Foça’nın kuzeyinde yer alan şirin tatil beldesi.
  31.07.2015
 • Çeşme, İzmir

  Antik çağda Erythrai’nin Ildırı iskelesi olan Çeşme, altın rengi kumsalları, benzersiz denizi ve şifa dağıtan kaplıcaları ile ülke turizminin incilerinden.
  31.07.2015
 • Urla, İzmir

  Urla, Menteş Koyu, Malgaca ve Balıklıova Körfezleri gibi birbirinden güzel koylara sahip.
  31.07.2015
Popüler Yerler