Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Ege
 3. İzmir

İyon uygarlığına başkentlik yapan antik kent Sığacık

İyon uygarlığına başkentlik yapan antik kent Sığacık

Sığacık, ailece gidebileceğiniz huzurlu ve sakin bir tatil yöresi. Çeşme’nin güneyindeki belde ulaşım kolaylığı, tarihi kalesi, tertemiz denizi, lezzetli deniz ürünleriyle görülmeye değer özellikler taşıyor.

Sığacık ismi, kentin sığınak olarak kullanıldığı dönemlerden kalma. Antik Teos kentine ev sahipliği yapan Sığacık, sevimli bir tatil kasabası. İyon uygarlığına başkentlik yapan antik kent, bir dönemler Efes ile yarışmış. Pırıl pırıl bir denize sahip olan beldede denize girebileceğiniz birçok yer bulunuyor. Akkum Plajı sembolik giriş ücreti ve mütevazı tesisleri ile gün boyu faydalanabileceğiniz geniş bir koyda yer alıyor. Ege’nin berrak denizinde sualtı doğa güzelliğini seyretmek ve dalış yapıp zıpkınla balık avlamak isteyen meraklılar için bölgedeki diğer koylara bot gezileri düzenleniyor. Çevredeki koylardan biri de Ekmeksiz koyu. Akkum’a inen yolun soluna devam ederseniz, Teos orman içi dinlenme yerinden geçen orman işletmesine bağlı Teos Ekmeksiz Plajı’na ulaşıyorsunuz. Çadır kurabileceğiniz kamping alanı ve plajı giriş ücretli. Poyraz tutmayan koy, dipten denize karışan tatlı kaynak suları sebebiyle diğer denizlere oranla daha soğuk. Koyun yamaçları ise piknik masaları ve yerleri ile dolu.

Sığacık Limanı’nda yer alan restoranlarda tüm deniz ürünlerini bulabilirsiniz. Balık fiyatları pazarlıkla belirleniyor. Bölgenin favori deniz ürünleri çipura, mercan, barbunya, kalamar tava, ahtapot salatası ve deniz börülcesi.

Üzüm, satsuma, mandalina, zeytin gibi ürünleriyle tanınan bölgede turizmdeki gelişmeler sonucunda var olan pansiyonlara ilave birçok yeni konaklama tesisi yapılmış.

Sığacık’ta kale surları içinde eski Sığacık evleri yer alıyor. Birçoğu günümüze korunarak gelmiş. Kaleiçi evleri arasında yapacağınız yürüyüş sonrası Cenevizlilerden kalma kalenin burçlarına çıkıp yat limanını ve çevreyi seyredebilirsiniz. Koy çok sayıda balık restoranına ev sahipliği yapıyor.


  Yakın Çevre, İzmir
 • Şirince, İzmir

  Eski bir Rum köyü olan Şirince, Efes’e 12 km., Selçuk’a ise 7 km. uzaklıkta.
  31.07.2015
 • Foça Evleri, İzmir

  Geleneksel Foça evleri; Kule Evler, Bitişik Düzen Evler veTek Ev Tipi olmak üzere başlıca üç grupta toplanıyor.
  31.07.2015
 • Urla, İzmir

  Urla, Menteş Koyu, Malgaca ve Balıklıova Körfezleri gibi birbirinden güzel koylara sahip.
  31.07.2015
 • Siren Kayalıkları, İzmir

  Mitolojide sirenlerden, büyülü sesleri ile gemicileri kendine çeken, kuş vücutlu, kadın başlı yaratıklar olarak bahsediliyor.
  31.07.2015
 • Alaçatı, İzmir

  Ege’ye özgü mimarisi, parke taşlı arnavut kaldırımları, yüzyıl öncesinden kalan yeldeğirmenleri ve sakız bahçeleriyle sevimli bir kasaba Alaçatı.
  31.07.2015
Popüler Yerler