Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Ege
 3. İzmir

İyon uygarlığına başkentlik yapan antik kent Sığacık

İyon uygarlığına başkentlik yapan antik kent Sığacık

Sığacık, ailece gidebileceğiniz huzurlu ve sakin bir tatil yöresi. Çeşme’nin güneyindeki belde ulaşım kolaylığı, tarihi kalesi, tertemiz denizi, lezzetli deniz ürünleriyle görülmeye değer özellikler taşıyor.

Sığacık ismi, kentin sığınak olarak kullanıldığı dönemlerden kalma. Antik Teos kentine ev sahipliği yapan Sığacık, sevimli bir tatil kasabası. İyon uygarlığına başkentlik yapan antik kent, bir dönemler Efes ile yarışmış. Pırıl pırıl bir denize sahip olan beldede denize girebileceğiniz birçok yer bulunuyor. Akkum Plajı sembolik giriş ücreti ve mütevazı tesisleri ile gün boyu faydalanabileceğiniz geniş bir koyda yer alıyor. Ege’nin berrak denizinde sualtı doğa güzelliğini seyretmek ve dalış yapıp zıpkınla balık avlamak isteyen meraklılar için bölgedeki diğer koylara bot gezileri düzenleniyor. Çevredeki koylardan biri de Ekmeksiz koyu. Akkum’a inen yolun soluna devam ederseniz, Teos orman içi dinlenme yerinden geçen orman işletmesine bağlı Teos Ekmeksiz Plajı’na ulaşıyorsunuz. Çadır kurabileceğiniz kamping alanı ve plajı giriş ücretli. Poyraz tutmayan koy, dipten denize karışan tatlı kaynak suları sebebiyle diğer denizlere oranla daha soğuk. Koyun yamaçları ise piknik masaları ve yerleri ile dolu.

Sığacık Limanı’nda yer alan restoranlarda tüm deniz ürünlerini bulabilirsiniz. Balık fiyatları pazarlıkla belirleniyor. Bölgenin favori deniz ürünleri çipura, mercan, barbunya, kalamar tava, ahtapot salatası ve deniz börülcesi.

Üzüm, satsuma, mandalina, zeytin gibi ürünleriyle tanınan bölgede turizmdeki gelişmeler sonucunda var olan pansiyonlara ilave birçok yeni konaklama tesisi yapılmış.

Sığacık’ta kale surları içinde eski Sığacık evleri yer alıyor. Birçoğu günümüze korunarak gelmiş. Kaleiçi evleri arasında yapacağınız yürüyüş sonrası Cenevizlilerden kalma kalenin burçlarına çıkıp yat limanını ve çevreyi seyredebilirsiniz. Koy çok sayıda balık restoranına ev sahipliği yapıyor.


  Yakın Çevre, İzmir
 • Foça Adaları, İzmir

  Foça Adaları altı ıssız adadan oluşuyor.
  31.07.2015
 • Alaçatı, İzmir

  Ege’ye özgü mimarisi, parke taşlı arnavut kaldırımları, yüzyıl öncesinden kalan yeldeğirmenleri ve sakız bahçeleriyle sevimli bir kasaba Alaçatı.
  31.07.2015
 • Akdeniz Foklarının Yurdu, İzmir

  Dünya üzerindeki toplam sayıları 350- 400 civarında bulunan Akdeniz fokları sadece Türkiye, Yunanistan ve Kuzeybatı Afrika sahillerinde yaşıyor.
  31.07.2015
 • Seferihisar, İzmir

  Oniki İyon kentinden biri olan Seferihisar, çok eski bir yerleşim merkezi. Kentin MÖ 7. yüzyılda Anadolu’dan göçen Etrüskler tarafından kurulduğu sanılıyor.
  31.07.2015
 • Çeşme, İzmir

  Antik çağda Erythrai’nin Ildırı iskelesi olan Çeşme, altın rengi kumsalları, benzersiz denizi ve şifa dağıtan kaplıcaları ile ülke turizminin incilerinden.
  31.07.2015
Popüler Yerler