Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Ege
 3. Muğla
 4. Marmaris

Selimiye, Marmaris, Muğla

Selimiye, Marmaris, Muğla

Türkiye'de en bakir kalmış bölgelerden biri olan nostaljik balıkçı köyü Selimiye, bir cennet bahçesini andırıyor. Ocak ayı sonuna doğru bembeyaz badem ağacı çiçekleri ile donanan köyün güleryüzlü, misafirperver halkının birçoğu oksijen bolluğu nedeniyle 100 yaşını geçmiş.

Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı Selimiye Köyü, Hisarönü Körfezi'nde bulunuyor. Antik çağda ismi Hydas olan köy, sonraları Losta ismini almış. Günbatımında dağların arkasında kaybolan güneş etrafı kırmızı tonlarına boyadığı için köye Kızılköy de denirmiş.

Bozburun Yarımadası'nda Loryma Kaisareia, Kastabos, Erine, Bybossos gibi antik yerleşimlerden biri olan Selimiye, Arkaik dönemden kalma kalıntılara sahip. Çevrede biri Selimiye'nin en yüksek tepesinde, diğeri Sarıkaya Tepesi'nde, sonuncusu ise Kızılköy Mahallesi’ndeki Aşarkale olmak üzere üç kale kalıntısı bulunuyor. Koyun güneydoğu tepelerinde Helenistik çağdan kalma sur kalıntıları özellikle yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Selimiye'ye yaklaşan teknelere yol göstermek amacıyla inşa edilmiş gözetleme burcu ve deniz feneri, manastır ve tiyatro diğer turistik amaçlı gezi yerlerini oluşturuyor.

İmar izni henüz çıkmamış doğal sit alanı olan Selimiye Köyü'nde sahil boyunca baştanbaşa yürüyebilir, hala deniz kenarında oltanızla balık yakalayabilir, geniş koyun batı kıyılarında kürek çekip botla dolaşabilirsiniz. Selimiye'nin iki kilometre dışındaki Sığ Liman, çocuklu aileler tarafından tercih edilen bir plaj.


  Yakın Çevre, Marmaris
 • Adalar, Marmaris, Muğla

  Gezi tekneleriyle Hisarönü Körfezi'nde günübirlik turlara katılırsanız, ilk durak Kamelya Adası.
  28.07.2015
 • Söğüt Köyü, Marmaris, Muğla

  Bozburun'dan Hisarönü körfezine doğru dönüşe geçenlerin karşısına Söğüt Köyü çıkıyor.
  28.07.2015
 • Bördübet, Marmaris, Muğla

  Yıllar önce bu koyda saklanan İngiliz askerlerinin "Kuş Yatağı" anlamına gelen "Bird the Bed" dedikleri Bördübet, dağ güvercini, saka, bülbül, balıkçıl kuşlar, atmaca ve daha birçok kuş çeşidiyle bu adın hakkını veriyor.
  28.07.2015
 • Günnücek, Marmaris, Muğla

  Marmaris'e 2 kilometre uzaklıktaki piknik yerinde, dünyada eşi çok az görülen Günlük (Liquidamber Orientalis) ormanı bulunuyor. Bu ağaçlardan elde edilen sığla yağı, ilaç ve parfümeri sanayisinde kullanılıyor.
  28.07.2015
 • Kızkumu, Marmaris, Muğla

  Orhaniye Koyu içinde kırmızı ve iri taneli kumlardan oluşan bir set, kıyıdan itibaren denizin açıklarına doğru dil gibi uzanıyor.
  28.07.2015
Popüler Yerler