Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Ege
 3. İzmir

Şirince, İzmir

Şirince, İzmir

Eski bir Rum köyü olan Şirince, Efes’e 12 km., Selçuk’a ise 7 km. uzaklıkta. Köyün kuruluşu M.S. 5. yüzyıla kadar iniyor. Eski adı Kırkınca-Çirkince olan köy, zamanla Şirince adını almış.

Kurtuluş Savaşı sonrasında ,1920'lerde Türk-Yunan değiş-tokuşundan kalan tipik Yunan evleriyle köy, Türk-Yunan kültürünün mükemmel bir sentezi. Şirince'ye giderseniz dağın tepesine kurulan bu köyde nefis bir manzarayla şarap bahçelerini ve şeftali ağaçlarını görebilirsiniz.

Köyün mimari yapısı diğer köylerden farklılık gösteriyor. Tüm evler kagir, çok pencereli ve iki katlı. Asma balkonların yanı sıra bodrum katlar kiler ve mutfak olarak kullanılmış. Evlerin pencere kenarları ve saçakları resim ve kuş motifleriyle süslenmiş. Köyde iki kilise, mimari özelliklere sahip ilkokul ve çeşme ile kırka yakın manastır bulunuyor. Ayrıca köyde restore edilen Rum evlerinde konaklayabilirsiniz. Her yıl 14 Ekim’de düzenlenen Şirince Şarap ve Bağbozumu Festivali’de bölgenin renklerinden.

Zeytin ve zeytinyağının dışında köy evlerinde üretilen elma, vişne, şeftali, çilek şarapları çok lezzetli. Ayrıca saç böreği, Şirince köftesi yöreye özgü tatlardan. Yol boyunca satın alabileceğiniz şeftaliler de Şirince’de yetişiyor.

 


  Yakın Çevre, İzmir
 • Bergama, İzmir

  “Küçük Asya’nın en ünlü ve en muhteşem kenti Bergama’dır.” Cainus Plinius Secundus (MS 23-79)
  30.07.2015
 • Seferihisar, İzmir

  Oniki İyon kentinden biri olan Seferihisar, çok eski bir yerleşim merkezi. Kentin MÖ 7. yüzyılda Anadolu’dan göçen Etrüskler tarafından kurulduğu sanılıyor.
  31.07.2015
 • Siren Kayalıkları, İzmir

  Mitolojide sirenlerden, büyülü sesleri ile gemicileri kendine çeken, kuş vücutlu, kadın başlı yaratıklar olarak bahsediliyor.
  31.07.2015
 • Urla, İzmir

  Urla, Menteş Koyu, Malgaca ve Balıklıova Körfezleri gibi birbirinden güzel koylara sahip.
  31.07.2015
 • Efes, İzmir

  2015 yılında UNESCO Kültür Mirasları Listesi’ne seçilen Efes, Türkiye'deki onlarca antik kent içerisinde en etkileyici ve en ünlü olanı.
  31.07.2015
Popüler Yerler