Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Ege
 3. İzmir

Şirince, İzmir

Şirince, İzmir

Eski bir Rum köyü olan Şirince, Efes’e 12 km., Selçuk’a ise 7 km. uzaklıkta. Köyün kuruluşu M.S. 5. yüzyıla kadar iniyor. Eski adı Kırkınca-Çirkince olan köy, zamanla Şirince adını almış.

Kurtuluş Savaşı sonrasında ,1920'lerde Türk-Yunan değiş-tokuşundan kalan tipik Yunan evleriyle köy, Türk-Yunan kültürünün mükemmel bir sentezi. Şirince'ye giderseniz dağın tepesine kurulan bu köyde nefis bir manzarayla şarap bahçelerini ve şeftali ağaçlarını görebilirsiniz.

Köyün mimari yapısı diğer köylerden farklılık gösteriyor. Tüm evler kagir, çok pencereli ve iki katlı. Asma balkonların yanı sıra bodrum katlar kiler ve mutfak olarak kullanılmış. Evlerin pencere kenarları ve saçakları resim ve kuş motifleriyle süslenmiş. Köyde iki kilise, mimari özelliklere sahip ilkokul ve çeşme ile kırka yakın manastır bulunuyor. Ayrıca köyde restore edilen Rum evlerinde konaklayabilirsiniz. Her yıl 14 Ekim’de düzenlenen Şirince Şarap ve Bağbozumu Festivali’de bölgenin renklerinden.

Zeytin ve zeytinyağının dışında köy evlerinde üretilen elma, vişne, şeftali, çilek şarapları çok lezzetli. Ayrıca saç böreği, Şirince köftesi yöreye özgü tatlardan. Yol boyunca satın alabileceğiniz şeftaliler de Şirince’de yetişiyor.

 


  Yakın Çevre, İzmir
 • Urla, İzmir

  Urla, Menteş Koyu, Malgaca ve Balıklıova Körfezleri gibi birbirinden güzel koylara sahip.
  31.07.2015
 • İyon uygarlığına başkentlik yapan antik kent Sığacık

  Sığacık, ailece gidebileceğiniz huzurlu ve sakin bir tatil yöresi.
  31.07.2015
 • Çeşme, İzmir

  Antik çağda Erythrai’nin Ildırı iskelesi olan Çeşme, altın rengi kumsalları, benzersiz denizi ve şifa dağıtan kaplıcaları ile ülke turizminin incilerinden.
  31.07.2015
 • Teos, İzmir

  Oniki İyon kentinden birisi olan Teos, kara ve deniz ticaretinde ileri olması dışında, çok güçlü bir deniz filosuna da sahipti.
  31.07.2015
 • Efes, İzmir

  2015 yılında UNESCO Kültür Mirasları Listesi’ne seçilen Efes, Türkiye'deki onlarca antik kent içerisinde en etkileyici ve en ünlü olanı.
  31.07.2015
Popüler Yerler