Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Ege
 3. İzmir

Şirince, İzmir

Şirince, İzmir

Eski bir Rum köyü olan Şirince, Efes’e 12 km., Selçuk’a ise 7 km. uzaklıkta. Köyün kuruluşu M.S. 5. yüzyıla kadar iniyor. Eski adı Kırkınca-Çirkince olan köy, zamanla Şirince adını almış.

Kurtuluş Savaşı sonrasında ,1920'lerde Türk-Yunan değiş-tokuşundan kalan tipik Yunan evleriyle köy, Türk-Yunan kültürünün mükemmel bir sentezi. Şirince'ye giderseniz dağın tepesine kurulan bu köyde nefis bir manzarayla şarap bahçelerini ve şeftali ağaçlarını görebilirsiniz.

Köyün mimari yapısı diğer köylerden farklılık gösteriyor. Tüm evler kagir, çok pencereli ve iki katlı. Asma balkonların yanı sıra bodrum katlar kiler ve mutfak olarak kullanılmış. Evlerin pencere kenarları ve saçakları resim ve kuş motifleriyle süslenmiş. Köyde iki kilise, mimari özelliklere sahip ilkokul ve çeşme ile kırka yakın manastır bulunuyor. Ayrıca köyde restore edilen Rum evlerinde konaklayabilirsiniz. Her yıl 14 Ekim’de düzenlenen Şirince Şarap ve Bağbozumu Festivali’de bölgenin renklerinden.

Zeytin ve zeytinyağının dışında köy evlerinde üretilen elma, vişne, şeftali, çilek şarapları çok lezzetli. Ayrıca saç böreği, Şirince köftesi yöreye özgü tatlardan. Yol boyunca satın alabileceğiniz şeftaliler de Şirince’de yetişiyor.

 


  Yakın Çevre, İzmir
 • Urla, İzmir

  Urla, Menteş Koyu, Malgaca ve Balıklıova Körfezleri gibi birbirinden güzel koylara sahip.
  31.07.2015
 • Efes, İzmir

  2015 yılında UNESCO Kültür Mirasları Listesi’ne seçilen Efes, Türkiye'deki onlarca antik kent içerisinde en etkileyici ve en ünlü olanı.
  31.07.2015
 • Alaçatı, İzmir

  Ege’ye özgü mimarisi, parke taşlı arnavut kaldırımları, yüzyıl öncesinden kalan yeldeğirmenleri ve sakız bahçeleriyle sevimli bir kasaba Alaçatı.
  31.07.2015
 • Kuş Cenneti, İzmir

  Selçuk’a 9 km, antik Efes kentine 6 km uzaklıktaki Pamucak kilometrelerce uzanan kumsalı ile bir doğa harikası.
  30.07.2015
 • Akdeniz Foklarının Yurdu, İzmir

  Dünya üzerindeki toplam sayıları 350- 400 civarında bulunan Akdeniz fokları sadece Türkiye, Yunanistan ve Kuzeybatı Afrika sahillerinde yaşıyor.
  31.07.2015
Popüler Yerler