Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Marmara
 3. İstanbul

Boğaziçi Köprüsü, Boğazın İlk Köprüsü, İstanbul

Boğaziçi Köprüsü, Boğazın İlk Köprüsü, İstanbul

İmparator Dara’nın derme çatma köprüsünü saymazsak Boğaz üzerinde inşa edilen ilk gerçek köprü 1973’te açıldı. Asya’yla Avrupa’yı birbirine bağlayan Boğaziçi Köprüsü’nün inşası 3 yıl sürmüştü. Denizden 64 metre yükseklikteki asma köprünün taşıyıcı ayaklar arasındaki uzaklık 1074 metre, genişliği ise 33.40 metredir. Her yıl sonbaharda Avrasya Maratonu içinde düzenlenen halk koşusu, yaya ulaşımına açık olmayan köprünün üzerinde manzaranın keyfine varma fırsatı sunar.

 

Pers İmparatoru 1. Dara (Darius), MÖ 513 yılında ordusuyla İstanbul önlerine kadar gelmişti. Karadeniz’in kuzeyinde yaşayan İskit Türklerini egemenliği altına almak için Boğaz’ın karşı yakasına geçmek istiyordu. Çözümü bir köprü yapmakta buldular. Korent'li mimar Mandrokal’ın yönetiminde Anadolu Hisarı ile Rumeli Hisarı arasında Boğaziçi’nin ilk köprüsü inşa edilmeye başlandı. Yan yana dizilen 325 adet büyük sandal sıkıca birbirlerine bağlandı, Boğaz’ın iki kıyısına çakılan büyük babalara sıkıca düğümlendi. Sandalların içine büyük ve kalınca ağaçlar dizilerek üzerine toprak döküldü. Toprak, tokmaklarla dövülerek düzleştirildi. Askerlerin denize düşmemesi, atların ürkmemesi için tahtalardan yüksek parmaklıklar yapıldığında, Dara’nın 800 bin kişilik ordusu karşıya geçmeyi hazırdı...

 

 


  Keşfedin, İstanbul
 • Kilyos, İstanbul

  İstanbul’un Avrupa yakasında, Karadeniz kıyısındaki Kilyos, yaz aylarının en popüler tatil yörelerindendir.
  15.07.2015
 • Asmalımescit, İstanbul, Beyoğlu

  Beyoğlu’nun meşhur sokaklarından biri olan Asmalımescit, tarihi boyunca bohemlerin, aydın ve sanatçıların yaşadığı bir sokak olmuş.
  14.07.2015
 • Yakın İstanbul

  15 milyonu aşan nüfusuyla dünyanın en büyük metropollerinden olan İstanbul, hemen yanı başında yer alan sayfiye yerleriyle şehrin karmaşasından uzaklaşmak isteyenlere farklı alternatifler sunuyor.
  15.07.2015
 • Galata Köprüsü, İstanbul

  II. Abdülhamit döneminde 1912 yılında yaptırılan köprü, bir Alman firması tarafından 350.000 altın lirasına yapıldı.
  15.07.2015
 • Galatasaray Lisesi, İstanbul, Beyoğlu

  İstiklâl Caddesi’nin ortasında Türkiye’nin en saygın eğitim kurumlarından biri olan Galatasaray Lisesi yer alıyor.
  14.07.2015
Popüler Yerler