Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Marmara
 3. İstanbul

Boğaziçi Köprüsü, Boğazın İlk Köprüsü, İstanbul

Boğaziçi Köprüsü, Boğazın İlk Köprüsü, İstanbul

İmparator Dara’nın derme çatma köprüsünü saymazsak Boğaz üzerinde inşa edilen ilk gerçek köprü 1973’te açıldı. Asya’yla Avrupa’yı birbirine bağlayan Boğaziçi Köprüsü’nün inşası 3 yıl sürmüştü. Denizden 64 metre yükseklikteki asma köprünün taşıyıcı ayaklar arasındaki uzaklık 1074 metre, genişliği ise 33.40 metredir. Her yıl sonbaharda Avrasya Maratonu içinde düzenlenen halk koşusu, yaya ulaşımına açık olmayan köprünün üzerinde manzaranın keyfine varma fırsatı sunar.

 

Pers İmparatoru 1. Dara (Darius), MÖ 513 yılında ordusuyla İstanbul önlerine kadar gelmişti. Karadeniz’in kuzeyinde yaşayan İskit Türklerini egemenliği altına almak için Boğaz’ın karşı yakasına geçmek istiyordu. Çözümü bir köprü yapmakta buldular. Korent'li mimar Mandrokal’ın yönetiminde Anadolu Hisarı ile Rumeli Hisarı arasında Boğaziçi’nin ilk köprüsü inşa edilmeye başlandı. Yan yana dizilen 325 adet büyük sandal sıkıca birbirlerine bağlandı, Boğaz’ın iki kıyısına çakılan büyük babalara sıkıca düğümlendi. Sandalların içine büyük ve kalınca ağaçlar dizilerek üzerine toprak döküldü. Toprak, tokmaklarla dövülerek düzleştirildi. Askerlerin denize düşmemesi, atların ürkmemesi için tahtalardan yüksek parmaklıklar yapıldığında, Dara’nın 800 bin kişilik ordusu karşıya geçmeyi hazırdı...

 

 


  Keşfedin, İstanbul
 • Sultanahmet Camii, İstanbul

  Altı minareli cami çini dekorasyonu nedeniyle “Mavi Camii” olarak da adlandırılır.
  14.07.2015
 • Arap Camii, İstanbul, Beyoğlu

  Aslında bir kilise olan cami İstanbul fethedildiğine Fatih Sultan Mehmet tarafından Galata Camii adıyla camiye dönüştürülmüştür.
  14.07.2015
 • Anadolu Hisarı, İstanbul

  Yedi dönümlük alanı kaplayan ve bulunduğu yere adını veren hisar, 1395 yılında Yıldırım Bayezıd’ın emriyle karakol olarak inşa edilmiş bir Osmanlı eseridir.
  14.07.2015
 • Hipodrom (At Meydanı), İstanbul, Sultanahmet

  “At binenlerin, atların meydanı” anlamına gelen Hipodrom, Roma İmparatoru Septimus Severus tarafından 2. yüzyıl sonlarında inşa ettirilmiş, Büyük Konstantin tarafından genişletilmişti.
  14.07.2015
 • Balık Pazarı, İstanbul, Beyoğlu

  Çiçek Pasajı’nın hemen arkasında bulunan Balık Pazarı’nın Osmanlı sultanı Abdülaziz’e uzanan 150 yıllık bir geçmişi vardır.
  14.07.2015
Popüler Yerler