Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Marmara
  3. İstanbul
  4. Fatih
  5. Sultanahmet

Mozaik Müzesi, İstanbul, Sultanahmet

Mozaik Müzesi, İstanbul, Sultanahmet

Mozaik Müzesi, Bizans İmparatorluğu Büyük Sarayı’nın revaklı avlusunun kuzeydoğu bölümünde kısmen sağlam kalmış mozaik döşemeyi içine alacak şekilde düzenlenmiştir. Mozaik panolarda yer alan av, günlük yaşamdan sahneler ve dekoratif desenler yüksek kalitede işçilik eserleridir. Medusa Başı, bir aslan avından sahneler, akantüs yaprakları ile sarılmış büstler en göz alıcı sahnelerdir.

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, Sultanahmet Camii'nin Külliyesi'nde Arasta Pazarı içerisinde yer almaktadır. Doğu Roma Dönemine ait Büyük Saray'ın revaklı avlusunun kuzeydoğu bölümünde kısmen sağlam kalmış mozaik döşemeyi içine alacak şekilde oluşturulmuş müze Ayasofya Müzesi'ne bağlı bir birimdir.

M.S. 450-550 yılları arasına tarihlenen Büyük Saray Mozaikleri Müzesinde sergilenen mozaikler hem sanatsal açıdan hem de tasvirli sahnelerin zenginliği açısından muhteşemdir. Muhtemelen o çağın önde gelen ustaları başkanlığında birçok usta sanatçı tarafından hazırlanan mozaikli alanın sadece 180 m²'lik bölümü ortaya çıkarılmıştır. Mozaik taşları ortalama 5 mm ebatlarında, kireç taşı, pişmiş toprak ve renkli taşlardan oluşmaktadır. Tasvirler "Opus Vermikülatun" tarzında olup mermer parçaları arasına yerleştirilmiştir. Fondaki beyaz mermer kısımlarda ise "Balık pulu" tekniği uygulanmıştır. Ayrıca mozaiği oluşturan tasvirlerin etrafı konturlarla sınırlanmıştır.


15 Nisan - 25 Ekim tarihleri arası her gün 09.00–19.00 saatlerinde gezilebilir.

Gişe Kapanış Saati: 18.30

25 Ekim - 15 Nisan tarihleri arası her gün 09.00–17.00 saatlerinde gezilebilir.

Gişe Kapanış Saati: 16.30

Adres: Arasta Çarşısı, Sultanahmet Mahallesi Fatih İstanbul
Tel: (0212) 518 12 05
E-posta: ayasofyamuzesi@kultur.gov.tr

 


Mozaik Müzesi, İstanbul, Sultanahmet Nerede, Harita

Mozaik Müzesi, İstanbul, Sultanahmet nasıl gidilir

Popüler Yerler