Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Marmara
  3. İstanbul
  4. Fatih
  5. Sultanahmet

Topkapı Sarayı, Harem, Müze Koleksiyonları, İstanbul, Sultanahmet

Topkapı Sarayı, Harem, Müze Koleksiyonları, İstanbul, Sultanahmet

Yapımı 1478’de tamamlanan Topkapı Sarayı, İstanbul’daki ilk Osmanlı sarayıdır. Saray; hem padişahın evi, hem de imparatorluğun merkeziydi. 400 yıl Osmanlı hanedanının önemli kararlarını aldığı siyasi merkezi oldu. 5 kilometreyi bulan surlarla çevrili yapı 700.000 m2’lik bir alanı kaplıyordu. Burada 10 cami, 3 namazgâh, 8 koğuş binası, 14 hamam, 2 hastane, 2 eczane, 5 okul, 12 kütüphane, 7 hazine dairesi, 6 kule, 22 çeşme, 11 kuyu, 2 sarnıç, 6 havuz, 2 su terazisi, 1 asma bahçe, 20 kubbeli mutfak, 348 oda ve salon ile yazlık köşkler bulunmaktaydı. Bugün kapladığı alan ise 80.000 m2dir. 5 bin kişiyi bulan nüfusuyla adeta küçük bir kent konumundaki saray, diğer Avrupa saraylarından farklı olarak, birbirinden kesin olarak ayrılmış bölgelere bölünmüştü. 1924 tarihinde müzeye çevrilen yapı, 86 bin parça eski eseriyle dünyanın en büyük ve en zengin saray-müzelerinden biridir.

Sarayburnu

Tel : (0212) 512 04 80
topkapisarayi@kulturturizm.gov.tr
Salı dışında her gün 08.30-17.00


Harem, sultanların ailesi ile birlikte yaşadığı özel ve yasaklanmış alanlardı. Yaklaşık 300 oda, 9 hamam, 2 cami, 1 hastane ve koğuşlar ile 1 çamaşırlıktan oluşan Harem’in genel yapısı, art arda kapılarla ayrılan girişleri çevreleyen koğuşlar, odalar, köşk ve servis binalarından oluşmaktaydı. Birçok hanedan sarayından beslenen Topkapı Sarayı Haremi, saray kültürünü imparatorluk sahasına yayan Osmanlı yönetim anlayışına uygun olarak katı kurallara bağlı önemli bir kurumdu.

Harem Dairesi:09.30-15.30

Saray müzesinde; eski silah koleksiyonları, miğferler, zırhlar, porselen ve gümüş mutfak eşyaları, sultan giysileri, ipek halı ve seccadeler, sorguçlar, tahtlar, saatler, sultan portreleri, kitaplar, minyatürler, yazı takımları, mücevherlerin yanı sıra Topkapı Sarayı’nın sembolü Topkapı Hançeri ve Kaşıkçı Elması da sergilenmektedir. Ayrıca Kutsal Emanetler bölümünde Hz. Muhammed’in kılıçları, yayı, hırkası, mührü, sakalı, ayak izi, ilk el yazma Kuranlardan biri ile Kabe’nin anahtarlarını da görebilirsiniz.

 


Topkapı Sarayı, Harem, Müze Koleksiyonları, İstanbul, Sultanahmet Nerede, Harita

Topkapı Sarayı, Harem, Müze Koleksiyonları, İstanbul, Sultanahmet nasıl gidilir

Popüler Yerler