Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Marmara
 3. İstanbul

Yedikule Surları ve Zindan, İstanbul, Yedikule

Yedikule Surları ve Zindan, İstanbul, Yedikule

Yedikule, sahil yolunda Kara Surları’nın başladığı yerdedir. Bizans ve Osmanlı dönemlerinde İstanbul’a ancak özel izinle girilebiliyordu. Ziyaretçiler şehri çevreleyen surlardaki kapılarda bekletilip izinleri kontrol edildikten sonra kente alınıyorlardı. Sabah açılan kapılar, akşam kapanıyordu. İçeridekileri koruyan kapılar, dışarıdan da İstanbul’u korumaktaydı.
Surlardaki en görkemli kapı, bugün “Yedikule” diye tanımladığımız Marmara Denizi’ne yakın “Altın Kapı”ydı. Bu imparator merasim kapısı, iki mermer kule arasında zafer takı gibi yerleştirilmişti. Zaferden dönen ordular, İmparator ve maiyeti şehre bu kapıdan girerdi.
Altın Ka­pı’nın arkasına Bizanslılar tarafından yapılan 5 kuleli hisara Fatih Sul­tan Mehmet tarafından 1458'de ya­pılan 2 kule ilavesiyle yapı Yedi­kule diye anılmaya başlanmıştır. Osmanlı hazinesi 16. yüzyılın son çeyreğine kadar bu hisarlarda korunmuştur. Zindan olarak kullanılırken “Ki­tabeler Kulesi” yabancı siyasiler için, Altın Kapı yanındaki “Piyonlar” ise Müslüman tutuklular için kullanılı­yordu. Ünlü tutuklular ise Sultan II. Osman, Çandarlı Halil Paşa Oğul­ları ve Deli Hüseyin Paşa’dır. Son Ab­basi Halifesi Mütevekkil, Avusturya, Fransız ve Rus Sefirleri, Ermeni Patriği Avedik ve Trabzon Rum İm­paratoru David Komnenos’tur. Güney piyonundaki “Kan­lı Kuyu” çok ünlüdür. Zaman içerisinde hazine, depo ve elçi hapishanesi olarak kullanılan Yedikule günümüzde müze olarak kullanılmakta, çeşitli etkinlik ve konserlere ev sahipliği yapmaktadır.

Yedikule Caddesi, Yedikule.
Pazartesi hariç her gün 09.30-17.00

 


  Keşfedin, İstanbul
 • Milion Taşı, İstanbul, Sultanahmet

  Yerebatan Sarnıcı’nın hemen çıkışında yer alan Milion Taşı IV. yüzyılda burada inşa edilen anıttan kalan son parçadır.
  14.07.2015
 • Gülhane Parkı, İstanbul, Sultanahmet

  Osmanlı İmparatorluğu döneminde Topkapı Sarayı'nın dış bahçesi olan ve içinde bir koru ve gül bahçeleri barındıran Gülhane Parkı (Sarayburnu Parkı), 1912 yılında düzenlenerek park haline getirildi ve halka açıldı.
  14.07.2015
 • Arap Camii, İstanbul, Beyoğlu

  Aslında bir kilise olan cami İstanbul fethedildiğine Fatih Sultan Mehmet tarafından Galata Camii adıyla camiye dönüştürülmüştür.
  14.07.2015
 • Galata Mevlevihanesi (Divan Edebiyatı Müzesi), İstanbul, Beyoğlu

  Eski adı Kulekapı Mevlevihanesi olan mekan 1491 yılında av çiftliği olarak kullanılan bir arazi üzerine inşa edilmiştir.
  14.07.2015
 • Küçük Ayasofya Camii, İstanbul, Sarayburnu -Topkapı

  527 yılında Bizans İmparatoru I. Justinyen zamanında yapılan yapı, camiye dönüştürülmeden önce Suriye kökenli Romalı lejyonerler “Sergios ve Bakchos”a adanmış bir kiliseydi; bu iki lejyoner Hıristiyanlığı kabul edip, bu uğurda şehit olmuşlardı.
  14.07.2015
Popüler Yerler