Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Marmara
 3. İstanbul

Yedikule Surları ve Zindan, İstanbul, Yedikule

Yedikule Surları ve Zindan, İstanbul, Yedikule

Yedikule, sahil yolunda Kara Surları’nın başladığı yerdedir. Bizans ve Osmanlı dönemlerinde İstanbul’a ancak özel izinle girilebiliyordu. Ziyaretçiler şehri çevreleyen surlardaki kapılarda bekletilip izinleri kontrol edildikten sonra kente alınıyorlardı. Sabah açılan kapılar, akşam kapanıyordu. İçeridekileri koruyan kapılar, dışarıdan da İstanbul’u korumaktaydı.
Surlardaki en görkemli kapı, bugün “Yedikule” diye tanımladığımız Marmara Denizi’ne yakın “Altın Kapı”ydı. Bu imparator merasim kapısı, iki mermer kule arasında zafer takı gibi yerleştirilmişti. Zaferden dönen ordular, İmparator ve maiyeti şehre bu kapıdan girerdi.
Altın Ka­pı’nın arkasına Bizanslılar tarafından yapılan 5 kuleli hisara Fatih Sul­tan Mehmet tarafından 1458'de ya­pılan 2 kule ilavesiyle yapı Yedi­kule diye anılmaya başlanmıştır. Osmanlı hazinesi 16. yüzyılın son çeyreğine kadar bu hisarlarda korunmuştur. Zindan olarak kullanılırken “Ki­tabeler Kulesi” yabancı siyasiler için, Altın Kapı yanındaki “Piyonlar” ise Müslüman tutuklular için kullanılı­yordu. Ünlü tutuklular ise Sultan II. Osman, Çandarlı Halil Paşa Oğul­ları ve Deli Hüseyin Paşa’dır. Son Ab­basi Halifesi Mütevekkil, Avusturya, Fransız ve Rus Sefirleri, Ermeni Patriği Avedik ve Trabzon Rum İm­paratoru David Komnenos’tur. Güney piyonundaki “Kan­lı Kuyu” çok ünlüdür. Zaman içerisinde hazine, depo ve elçi hapishanesi olarak kullanılan Yedikule günümüzde müze olarak kullanılmakta, çeşitli etkinlik ve konserlere ev sahipliği yapmaktadır.

Yedikule Caddesi, Yedikule.
Pazartesi hariç her gün 09.30-17.00

 


  Keşfedin, İstanbul
 • Harbiye, İstanbul, Taksim

  Taksim, Şişli ve Beşiktaş arasında yer alan Harbiye, 1870 yılında çıkan Beyoğlu yangınının ardından evsiz kalan Levanten ve gayrimüslimlerin bölgeye taşınmasıyla şekillenmeye başladı.
  15.07.2015
 • Asmalımescit, İstanbul, Beyoğlu

  Beyoğlu’nun meşhur sokaklarından biri olan Asmalımescit, tarihi boyunca bohemlerin, aydın ve sanatçıların yaşadığı bir sokak olmuş.
  14.07.2015
 • Hipodrom (At Meydanı), İstanbul, Sultanahmet

  “At binenlerin, atların meydanı” anlamına gelen Hipodrom, Roma İmparatoru Septimus Severus tarafından 2. yüzyıl sonlarında inşa ettirilmiş, Büyük Konstantin tarafından genişletilmişti.
  14.07.2015
 • Galatasaray Lisesi, İstanbul, Beyoğlu

  İstiklâl Caddesi’nin ortasında Türkiye’nin en saygın eğitim kurumlarından biri olan Galatasaray Lisesi yer alıyor.
  14.07.2015
 • Taksim, İstanbul

  Taksim Meydanı’ndan, doğuda Dolmabahçe’ye, güneydoğuda Kabataş’a doğru inen dik yamaçlar üzerinde, İnönü (eski Gümüşsuyu) Caddesi ile Kabataş arasındaki yörede kurulan, Ayaspaşa, Gümüşsuyu Mahallesi olarak da bilinmektedir.
  15.07.2015
Popüler Yerler