Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Ege
 3. İzmir
 4. Selçuk

MERYEM ANA EVİ

MERYEM ANA EVİ

Bülbül Dağı üzerinde Hıristiyanlığın kutsal anası Hz. Meryem'in Evi bulunuyor.

Hristiyanlarca ''Panaya Kapulu'' olarak da adlandırılan kutsal yerin MS 4. yüzyılda inşa edildiği sanılmakta. Hz. İsa'nın yakalanıp çarmıha gerilişinden kısa bir süre önce, İsa annesini arkadaşı ve havarisi olan St. Jean'a teslim etmiş. St. Jean, Hz. İsa'nın çarmıha gerilişinden sonra Hz. Meryem'in Kudüs'te kalmasını sakıncalı bulduğundan onu yanına alarak kaçırmış ve buraya getirmiş. Hristiyanlık dinini yaymak gibi kutsal bir görevi üstlenmiş olan St. Jean çağın en büyük kenti durumundaki Efes'i kendine hedef seçmiş, Hz. Meryem'i putperestlerin diyarına sokmak istemediğinden onu Bülbül Dağı eteklerinde sık ağaçlarla kaplı bir köşede yaptığı kulübede gizlemiş.

St. Jean'ın her gün gizli gizli onu ziyarete gittiği ve yiyecek içecek götürerek yokladığı bilinmekte. Hz. Meryem'in tam 101 yaşına kadar Bülbül dağındaki bu yerde yaşadığı ve burada öldüğü kabul ediliyor. St. Jean, Meryem Ana' yı yine bu dağda kendisinden başka hiç kimsenin bilmediği bir yere götürmüş. Hristiyanlığın yayılmasından sonra Hz. Meryem'in bulunduğu yere Hristiyanlarca ''Haç'' şeklinde bir kilise inşa edilmiş. Burası kötürüm olan ve Türkiye'ye gelemeyen bir Alman rahibenin tarifleri üzerine bulunmuş. Şifalı olduğuna inanılan bir de kaynak suyuna sahip olan Meryem Ana Evi, 1967 yılında Papa VI. Paul ve 1979 yılında Papa II. Jean Paul tarafından ziyaret edilmiş. Vatikan tarafından kutsal ilan edilen Meryem Ana Evi, dünyanın dört bir yanından gelen Hıristiyanların ziyaret ettiği gözde bir Hac Yeri durumunda. Kilisenin ünlü konukları arasında 2006 yılında Papa 16. Benediktus ile 2013 yılında Papa Franciskus da bulunuyor. 


  Tarih ve Kültür, Selçuk
 • ARTEMİS TAPINAĞI

  Dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı, Antik dünyanın mermerden inşa edilmiş ilk tapınağı.
  07.07.2015
 • YAMAÇ EVLER

  Teraslar üzerine inşa edilmiş olan çok katlı evlerde kentin zenginleri oturuyormuş.
  07.07.2015
 • ST. JEAN KİLİSESİ

  Havarilerin Kudüs’ten kovulmalarından sonra, beraberinde Meryem Ana ile birlikte Efes’e gelen St. Jean
  08.07.2015
 • EFES, TARİH VE KÜLTÜR

  Kenti savunmak amacıyla yapılan duvarlar, Efes’in tamamını çevreliyor.
  07.07.2015
 • EFES MÜZESİ

  Efes Müzesi, Efes ve yakın çevresinde bulunan Miken, Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devirlerine ait önemli eserlerin...
  07.07.2015
Popüler Yerler