Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Ege
 3. Muğla
 4. Marmaris

Kızkumu, Marmaris, Muğla

Kızkumu, Marmaris, Muğla

Orhaniye Koyu içinde kırmızı ve iri taneli kumlardan oluşan bir set, kıyıdan itibaren denizin açıklarına doğru dil gibi uzanıyor. Gel-git olaylarında bir görünüp bir kaybolan bu kum set sular yükselse de yöreye gelen turistlerin su içinde bile yürümelerine olanak tanıyor. Plaj olarak da rağbet gören 650 metrelik kum setin sonuna kadar yürüyenler, rüzgar ve dalganın etkisiyle yıllardır kaybolmayan Kızkumu’nun ilginç yapısı karşısında hayrete düşüyorlar. Kumun mitolojik öyküsü ile şöyle: Çok eskiden bir korsan saldırısı sırasında halk panik içinde kaçışırken, yörede sözü geçen bir ailenin prenses kadar güzel kızı peşindeki korsanların elinden kaçıp kurtulmak için eteğine doldurduğu kırmızı kumları etrafa saçarak denize doğru koşmaya başlamış. Ne var ki, eteğindeki kumlar bitince denizin ortasında kalakalmış ve kayıplara karışmış. Kumun bir başka özelliği de üzerinde yürüyenlerin tuttukları dileklerin gerçekleştiğine inanılması.

İlk ismi Kırvasil iken sonraları Orhaniye olarak anılmaya başlanan ve geçmişi MÖ 3. yüzyıla uzanan tarihi köyü gezerken yapılabilecek birçok aktivite bulunuyor. Durgun koy, her türlü su sporuna imkan veriyor. Erken kalkıp, kürek sesleri arasında botla dolaşmak ise bir başka keyif ve dinlenme yöntemi. Hele olta balıkçılığına meraklı olanların, buradan eli boş dönmesi neredeyse olanaksız. Su kayağı ve sörf için elverişli kıyılar ve koy ortasındaki korsan adası, hem macera, tırmanma, dalma, su altı avcılığı gibi tutkuları olanların, hem de fotoğraf meraklılarının beklentilerine cevap veriyor.


  Yakın Çevre, Marmaris
 • Günnücek, Marmaris, Muğla

  Marmaris'e 2 kilometre uzaklıktaki piknik yerinde, dünyada eşi çok az görülen Günlük (Liquidamber Orientalis) ormanı bulunuyor. Bu ağaçlardan elde edilen sığla yağı, ilaç ve parfümeri sanayisinde kullanılıyor.
  28.07.2015
 • Orhaniye, Marmaris, Muğla

  Orhaniye Köyü iki koy üzerine kurulmuş olan iki mahalleden oluşuyor; Keçibükü ve Merkez Mahalle.
  28.07.2015
 • Bozburun, Marmaris, Muğla

  Marmaris'in 50 kilometre batısında kalan köy, otobüslerin mutlaka mola verdikleri, çam, çiçek ve kekik balı ile ünlü bir köy.
  28.07.2015
 • Bördübet, Marmaris, Muğla

  Yıllar önce bu koyda saklanan İngiliz askerlerinin "Kuş Yatağı" anlamına gelen "Bird the Bed" dedikleri Bördübet, dağ güvercini, saka, bülbül, balıkçıl kuşlar, atmaca ve daha birçok kuş çeşidiyle bu adın hakkını veriyor.
  28.07.2015
 • Selimiye, Marmaris, Muğla

  Türkiye'de en bakir kalmış bölgelerden biri olan nostaljik balıkçı köyü Selimiye, bir cennet bahçesini andırıyor.
  28.07.2015
Popüler Yerler