Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Ege
 3. Muğla
 4. Fethiye

FETHİYE, KELEBEKLER VADİSİ

FETHİYE, KELEBEKLER VADİSİ

Adını rengarenk kelebeklerden alan vadi bir doğa harikası. “Doğayı iliklerime kadar hissetmek istiyorum, kentin bütün konformizmi benden uzak dursun” diyenlerdenseniz, Kelebekler Vadisi tam size göre.

Ölüdeniz 'den 3-4 mil uzaklıkta, etrafı 350 metre yükseklikte dağlarla çevrili bu ilginç kanyon adını, temmuz-eylül ayları arasında görülen "Jarsey Tiger" türü kelebeklerden almış. Duvarlarının cennete dokunduğu söylenen Kelebekler Vadisi, dik ve derin bir vadi tabanındaki 10 hektarlık düzlükte yayılıyor. Vadiye karadan tek iniş yolu var. İkinci alternatif de meşhur patikasından veya deniz yoluyla gelmek. Vadi, tam deniz seviyesinde. Burası, kelebeklerinin yaklaşık tamamının bir arada bulunduğu bir açık hava müzesi gibi. “Arctidae” familyasının en güzel üyelerinden “kaplan kelebeği” cinsinin yüzlerce kelebekle koloni halinde bulunması (özellikle haziran ve ekim aylarında) izleyenleri hayran bırakıyor. Vadide kış mevsiminin sonundan itibaren 9-10 ay süreyle, kelebeklerin yaşam sürecini izlemek mümkün. Bu açık müzede şimdilik yaklaşık 35 adet gündüz, 40 adet de gece kelebeği saptanmış.

Yaz-kış akan küçük şelale, geniş kumsal, tertemiz deniz, pırıl pırıl çakıl taşları ve çevreyi süsleyen pembe zakkum çiçekleri ile küçük bir yeryüzü cenneti olan koy, dünya gezginlerinin buluşma yeri. Kelebek Vadisi'ni çok az kişi biliyor. Vadiye, Fethiye-Ölüdeniz'den 30 dakikalık bir yolculukla ulaşılıyor. Bu yolculuğun sonunda sizi Akdeniz'in turkuaz rengi ile yeşilin kaynaştığı sessiz bir sahil bekliyor. Sahildeki tek yapı, vadinin konuklarının yemek ve içecek ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulmuş ahşap bir restoran. Bu restoran, vadide çadırlı kamp alanı, yeme-içme, bar, roof, duş ve kabin gibi olanaklar sunuyor.

Vadiye adını veren kelebeklere ulaşmak için otlar, böcekler ve kelebekler arasında zorlu bir yolculuk yapıyorsunuz. Pırıl pırıl akan şelale altında sonu duş alarak biten yolculuk, sizi rüya alemine sürüklüyor.


  Keşfedin, Fethiye
 • FETHİYE ÇEVRESİ

  Fethiye çevresinde gezilecek yerler.
  01.07.2015
 • Kök Boyasından Dastara...

  Fethiye çarşısı oldukça geniş. Ne ararsanız var. Buralarda yöresel şarap markalarından tutun da, farklı markalarda şekerlemelere kadar türlü türlü ürün çıkıyor karşınıza.
  01.07.2015
 • FETHİYE, HAYALET ŞEHİR KAYAKÖY

  Kayaköy, mimari yapısı, dar sokakları ve kiliseleriyle ülkemizdeki en ilginç turizm merkezleri arasında yer alıyor.
  01.07.2015
 • FETHİYE, SAKLIKENT

  Fethiye'nin sıcağından bunaldıysanız, bir gününüzü değişik ve serin geçirebilirsiniz.
  01.07.2015
 • FETHİYE, KEŞFEDİN

  Fethiye ve çevresini keşfedin.
  01.07.2015
Popüler Yerler